Przed nami druga tura wyborów samorządowych. W kilku miastach naszego regionu wybierzemy nowych włodarzy.

21 października odbyła się pierwsza tura wyborów samorządowych. W całej Polsce wybieraliśmy radnych miast, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także burmistrzów, prezydentów i wójtów. W niektórych miejscowościach potrzebna będzie jednak druga tura wyborów. Odbędzie się ona 4 listopada.

W Zagłębiu Dąbrowskim dojdzie do trzech ciekawych pojedynków. W Dąbrowie Górniczej w decydującym starciu spotkają się obecny wiceprezydent Marcin Bazylak (34,23 proc. w I turze) i poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Warwas (25,26 proc. w I turze).

O fotel burmistrza Siewierza powalczą Zdzisław Banaś (49,81 proc. w I turze) i Tomasz Dzierżanowski (31,36 proc. w I turze). Z kolei w Zawierciu w drugiej turze zmierzy się Witold Grim (31,92 proc. w I turze) oraz Łukasz Konarski (28,01 proc. w I turze).

Druga tura wyborów odbędzie się także w Szczekocinach (o stanowisko burmistrza ubiega się Marcin Drej i Jacek Lipa), Włodowicach (o fotel wójta walczy Dorota Wnuk oraz Adam Szmukier) i Żarnowcu (o stanowiska wójta rywalizują Maciej Derela i Grzegorz Scelina).

Jak głosować?

Jak oddać głos w drugiej turze wyborów? Na karcie do głosowania będą nazwiska dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze głosowania otrzymali największą liczbę głosów, ale żaden z nich nie uzyskał poparcia większego niż 50 proc.

Aby prawidłowo oddać głos, należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Warto pamiętać, że według Państwowej Komisji Wyborczej, znak „X” to co najmniej dwie linie, przecinające się obrębie kratki. Nie liczy się „ptaszek”, ani inny znak.

Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00.

Cisza wyborcza

Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania, a więc już w najbliższy piątek o północy, i potrwa do jego zakończenia.

UWAGA! Cisza wyborcza w związku z drugą turą wyborów będzie obowiązywać na terenie całej Polski niezależnie od tego, czy w danej gminie odbędzie się ponowne głosowanie czy nie.

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in. zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.