10 marca w sosnowieckim Teatrze Zagłębia odbędzie się kolejna premiera. Tym razem na widzów czeka „Wróg – instrukcja obsługi”.

W Teatrze Zagłębia trwają ostatnie próby do spektaklu realizowanego na podstawie książki „Wróg” Davide’a Caliego i Serge’a Blocha.

Prace nad spektaklem rozpoczęły się od powołania Laboratorium Wroga, na które składały się warsztaty dla dzieci oraz nauczycieli prowadzone przez twórców spektaklu.

– Laboratorium Wroga powołaliśmy, ponieważ mamy poczucie, że w naszym krajobrazie jest coraz więcej okopów i wzajemnej wrogości. Dlatego rozpoczęliśmy eksperyment – chcemy stworzyć instrukcję obsługi wroga, znaleźć przepis na to, jak go oswoić, jak wyjść z okopu i szukać porozumienia. Problem polega na tym, że jako dorośli nie radzimy sobie z tym, sami zacietrzewiamy się w postawie wrogości i potrzebujemy pomocy tych, którzy na co dzień nie są pytani o zdanie – mówi Justyna Sobczyk, reżyserka przedstawienia i pedagożka teatru.

Celem warsztatów z dziećmi, które odbyły się w sosnowieckich szkołach oraz w teatrze podczas ferii zimowych, było przyjrzenie się temu, jak dzieci wyobrażają sobie wroga, po co nam wróg i co możemy zrobić, żeby go oswoić. Uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie, czy porozumienie z wrogiem jest możliwe i jak nie pozwolić na to, by w kontakcie z innymi kierował nami strach. Zebrane w trakcie zajęć materiały stały się inspiracją dla twórców i aktorów w pracy nad spektaklem.

– Byliśmy trochę zaskoczeni, bowiem na hasło „wróg” dzieci zaczęły wymieniać większe grupy. Przywoływały m.in. Niemców, Rosjan, uchodźców, osoby homoseksualne, murzynów czy terrorystów i islam. Pojawił się również tłuszcz, jako wróg tylko kobiet. Panie nauczycielki faktycznie były zdruzgotane, tym co usłyszały i zapewniały nas, że tego ich przecież nie uczą. Skąd to wynika? Większość obawia się tego, co inne, a dzieciaki widząc i słysząc, co mówią inni często konstruują swoją wiedzę – tłumaczy Justyna Sobczyk.

Tak wyglądają prace dzieci:

Jeszcze przed premierą, w poniedziałek, 5 marca, Teatr Zagłębia zorganizował warsztaty dla nauczycieli „Jak oswoić wroga”, których celem było zainspirowanie nauczycieli do pracy nad trudnymi tematami. Nad tym jak wspólnie z dziećmi je poznawać i oswajać, wykorzystując metody i narzędzia teatralne.

Premiera „Wroga – instrukcji obsługi” odbędzie się 10 marca. Dla widzów indywidualnych spektakl zostanie zaprezentowany w niedzielę, 11 marca, o godz. 11.00. Tego dnia po spektaklu odbędą się warsztaty dla dzieci i spotkanie z twórcami i aktorami.

Za adaptację i dramaturgię spektaklu odpowiada Justyna Lipko-Konieczna, scenografię przygotowuje Wisła Nicieja, nad muzyką pracuje Sebastian Świąder, a nad choreografią – Filip Szatarski. W obsadzie spektaklu znaleźli się Natasza Aleksandrowitch, Agnieszka Bałaga-Okońska, Małgorzata Saniak, Aleksander Blitek, Kamil Bochniak i Łukasz Stawarczyk.

Zdjęcia z próby medialnej:

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here