Podobnie jak w poprzednich latach, wraz z okresem grzewczym pogorszyła się jakość powietrza. Do Zagłębia wrócił smog.

Jakość powietrza, którym oddychamy w ostatnich dniach jest zła, bo chociaż w ciągu dnia jest ciepło, noce są chłodne, przez co mieszkańcy zaczęli palenie w piecach. Pomimo, próby walki z tym zjawiskiem oraz wprowadzaniem rozporządzeń w tej sprawie, ludzie wciąż palą byle czym.

Smog nie jest nowym zjawiskiem, warto jednak pamiętać, jakie niesie ze sobą zagrożenia. Pył jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i dorosłych, którzy cierpią na choroby układu oddechowego i krwionośnego. Może powodować zaostrzenie astmy czy chorób alergicznych skóry. Pył zawiera maleńkie cząstki, które bez problemu docierają do górnych dróg oddechowych i płuc.

Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa zwiększa ryzyko wystąpienia m.in.: nowotworów, astmy, raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, częstych infekcji dróg oddechowych, zawału serca, nadciśnienia tętniczego, choroby Alzhaimera, udaru mózgu, bezpłodności, przedwczesnego porodu czy obumarcia płodu.

Aby zapobiegać negatywnym skutkom, zarówno lokalne samorządy, jak i rząd wprowadzają rozporządzenia, których celem jest walka smogu. Do najważniejszych należy norma jakościowa dla paliw stałych, dofinansowanie do wymiany pieców węglowych, na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji w czasie nasilenia emisji pyłów, zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego czy akcje edukacyjne.

Niestety, mimo prowadzonych działań, problem smogu będzie aktualny aż do wiosny. Na jakąkolwiek poprawę jakości powietrza nie mamy co liczyć. Jednak, jak zapowiada Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. walki ze smogiem, ma się to zmienić za dwa lata. Wówczas mają zostać uszczelnione przepisy prawa.

W podróży do czystego powietrza

Od 11 do 19 października na ulicach trzech śląskich miast: Rybnika, Sosnowca i Tychów mieszkańcy wypatrywać mogą mobilnych kontenerów kojarzonych głównie z wakacyjnymi wydarzeniami kulturalnymi. W jednym z nich mieścić się będzie antysmogowe centrum edukacji, w którym dyżurować będą eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze, strażnicy miejscy.

Mieszkańcy otrzymają tam wszystkie potrzebne informacje o uchwale antysmogowej, wpływie smogu na zdrowie, możliwościach pozyskania dofinansowania na działania związane z ochroną powietrza, karach, jakie grożą za zanieczyszczanie powietrza i wiele innych. W ramach akcji będą rozdawane także maseczki antysmogowe, a w pobliżu kontenerów stanie spirobus, gdzie można będzie bezpłatnie zbadać płuca.

W drugim kontenerze stanie specjalna instalacja artystyczna „Ogrody w naszych głowach”. Dodatkowo dla miłośników sztuki przygotowano trzy mikrokoncerty: 11 października o godz. 17.00 na rynku w Rybniku wystąpią The Party Is Over, 15 października o godz. 17.00 w Sosnowcu (Patelnia) będzie można posłuchać Erith, natomiast 18 października o godz. 17.30 w Tychach (plac Baczyńskiego) zagra Bukowicz.

Kontenery pojawią się w Rybniku od 11 do 13 października, w Sosnowcu (Patelnia) od 14 do 16 października oraz na placu Baczyńskiego w Tychach od 17 do 19 października. Czynne będą od godz. 12.00 do 18.00.