W środę, 20 lutego do Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach trafiła petycja o zmianę nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie.

Jak tłumaczą twórcy petycji, stowarzyszenia Beskidzki Dom, uzasadnieniem zmiany nazwy województwa są fakty historyczne związane z przynależnością terenów takich jak Zagłębie i Jaworzno, ziemia żywiecka, część powiatu bielskiego czy okolice Częstochowy w przeszłości do Małopolski.

– Naszą petycję wysłaliśmy także do najwyższych władz w państwie. Co szczególnie godne podkreślenia nie uczyniliśmy tego sami, ale z szeregiem organizacji z całej małopolskiej części województwa śląskiego, w tym takie które szczycą się długą historia działania – mówią przedstawiciele stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Województwo zmieni nazwę na śląsko-małopolskie? - fot. Stowarzyszenie Beskidzki Dom
Województwo zmieni nazwę na śląsko-małopolskie? – fot. Stowarzyszenie Beskidzki Dom

Poza zmianą nazwy województwa apelują oni o zmianę heraldyki. – Niestety różnorodność tego województwa nie została przez twórców reformy samorządowej uszanowana, ani jego w jego nazewnictwie, ani w jego heraldyce. Taki stan rzeczy jest charakterystyczny dla świadomości elit regionalnych. Te ostatnie niezależnie od swych barw politycznych promują śląskość rozciąganą na całe województwo wbrew tożsamości mieszkańców, rzeczywistym tradycjom kulturowym i historycznym – podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego poparły m.in. Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich, Stowarzyszenie Niezależni BB czy Lokalni z Częstochowy.

Wszyscy oni zgodnie podkreślają, że zależy im jedynie na zmianie nazwy województwa oraz by w symbolach i heraldyce tego województwa uwzględniono jego małopolską część. Zaprzeczają, aby zależało im na zmianie granic województwa. Petycja zostanie przekazana do MSWIA.

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

  1. W Pyongyangu i tak będzie zdanie że to wina Warszawy, a Sosnowiec bee bo są za blisko i za dużo wiedzą niewygodnych rzeczy.

  2. chyba bez szans 🙁
    wypłynął temat w mediach chyba tylko po to aby przykryć żydowskie roszczenia co do spalonej ziemi przez szwabów

  3. Poczytajcie sobie jak obrażają i jakie mają zdanie na ten temat „ślązacy”. To nie są żarty to jest mowa nienawiści i hejt w najgorszym tego słowa znaczeniu. Bluzgi wyzwiska i obelgi. Nigdzie w Polsce nie ma takiej nienawiści do „obcych”, piszę to w cudzysłowie bo wielu „ślązaków” to „krojcogi” gdzie dziadkowie lub jeden z rodziców nie jest „ślązakiem”. To jest wtórna indoktrynacja i pranie mózgów młodym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here