Wojewoda śląski zmienił nazwy trzech dąbrowskich ulic. Stanisława Skibińskiego, jako patrona ulicy w centrum miasta, zastąpi kardynał Stefan Wyszyński. Ulica Romana Piecucha zmieni nazwę na Witold Uklańskiego, z kolei Jana Majewskiego zastąpi Oddział AK Ordona.

Przypomnijmy, dąbrowscy radni zmienili nazwy 18 ulic. To efekt tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która dawała czas samorządom do września ubiegłego roku, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które według Instytutu Pamięci Narodowej propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm.

Ustawie tej oparły się jednak trzy dąbrowskie ulice, chodzi o Stanisława Skibińskiego, Jana Majewskiego i Romana Piecucha. W czerwcu wojewoda na mocy ustawy dekomunizacyjnej, wydał zarządzenia zmieniające nazwę tych ulic. Według IPN wszyscy trzej patroni byli członkami „utworzonej z rozkazu Stalina Polskiej Partii Robotniczej”.

Działacza komunistycznego – Stanisława Skibińskiego, jako patrona ulicy w centrum miasta, zastąpi kardynał Stefan Wyszyński. Natomiast ulica Jana Majewskiego (Strzemieszyce), który według IPN „ symbolizuje represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989” zmieni nazwę na Oddział AK Ordona. Został on założony w 1941 roku. Partyzanci działali na terenie Zagłębia, później teren rozszerzyli aż po Ojców. Akcje „Ordona”, szczególnie w 1943 roku, były bardzo skuteczną odpowiedzią na terror okupanta. Na czele tej grupy stał Henryk Jan Milton pseudonim „Ordon”. Zginął wraz ze swoimi żołnierzami.

Znika także ulica Romana Piecucha. „Był on osobą odpowiedzialną za tworzenie struktur zbrojnych organizacji komunistycznych na terenie okręgu Dąbrowy Górniczej, osobą prowadzącą aktywne działania na rzecz propagowania i wdrażania idei komunistycznych. Zajmowanie przez niego stanowisk w strukturach PPR, Gwardii i Armii Ludowej oraz aktywna działalność polityczna na długie lata wpisała się w historię regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Roman Piecuch był postrzegany przez jemu współczesnych, jak również przez jego politycznych następców jako czynny działacz komunistyczny i propagator idei komunistycznych. (…) Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że niewątpliwie nazwa Romana Piecucha jest nazwą upamiętniającą osobę symbolizującą i propagującą idee komunistyczne. Tym samym Wojewoda Śląski – wobec bezczynności Rady Miasta Dąbrowa Górnicza – jest zobligowany do wydania zarządzenia zastępczego dokonującego zmiany niezgodnej z prawem nazwy ulicy Romana Piecucha na ulicę Witolda Uklańskiego, major, ps. Herold, cichociemny, urodził się 13 marca 1893 w Gołonogu. ” – czytamy w uzasadnieniu zarządzenia wojewody.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here