Wodociągi Jaworzno nowym operatorem odbioru odpadów od mieszkańców Jaworzna. – Wiemy, że oczekiwania mieszkańców w tej kwestii są olbrzymie. Dlatego naszym celem jest teraz staranne przygotowanie się do płynnego przejęcia tego zadania – mówi prezes spółki.

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych podpisał umowę z Wodociągami Jaworzno dotyczącą odbioru i przyjmowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz ich transport do miejsc zagospodarowania.

Skąd ta zmiana? – Stanęliśmy przed koniecznością powrotu do organizacji usług miejskich – odbioru śmieci, odśnieżania, koszenia, sprzątania. Dwie dekady temu Jaworzno sprywatyzowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. I dziś tej firmy już nie ma – jest w trakcie likwidacji. Liberalny eksperyment nie sprawdził się w dłuższej perspektywie. Okazało się, że wolny rynek nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a outsourcing usług okazał się pułapką. Zamiast rzeczywistej konkurencji potworzyły się monopole, które niebotycznie windują dziś ceny, niestety mechanizm konkurencyjności tu nie zadziałał – tłumaczy Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

– Dlatego gmina będzie przejmować i brać odpowiedzialność kolejno za odbiór śmieci, sprzątanie i odśnieżanie miasta. Ze względu na zbliżające się zakończenie umowy na odbiór śmieci z dotychczasowym wykonawcą, jaworznickie Wodociągi będą wykonywały tę usługę już pod koniec tego roku. Trwają również intensywne prace nad przekazaniem kolejnych zadań komunalnych do miejskich podmiotów – dodaje.

Umowa obejmować będzie odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości i z PSZOK oraz przyjmowanie odpadów selektywnych w mobilnych punktach zbierania odpadów komunalnych. Wodociągi Jaworzno wyposażą nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej w pojemniki na odpady komunalne niesegregowane i odpady selektywne (papier, szkło, tworzywa sztuczne, bioodpady), a w zabudowie jednorodzinnej – w pojemniki na odpady zmieszane i bioodpady oraz worki na selektywną zbiórkę.

Umowa obejmować będzie również: oznakowanie pojemników i utrzymanie ich w odpowiednim stanie sanitarnym i technicznym, utworzenie biura obsługi klientów, sporządzanie sprawozdań i raportów, przeprowadzanie kontroli przestrzegania obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, przygotowywanie harmonogramów odbioru odpadów oraz transport odpadów komunalnych do miejsc zagospodarowania.

– Dołożymy wszelkich starań, aby zmiana operatora systemu gospodarki odpadami przebiegła płynnie i była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco – mówi Tomasz Jewuła, dyrektor MZNK w Jaworznie.

Umowa rozpocznie się pod koniec tego roku i będzie obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku. Termin rozpoczęcia będzie jednak uzależniony od wykonania przedmiotu dotychczas obowiązującej umowy z Konsorcjum firm AVR/Miki.

Nowa śmieciarka - fot. Wodociągi Jaworzno
Nowa śmieciarka – fot. Wodociągi Jaworzno

Kupili nowe śmieciarki

Wodociągi Jaworzno podpisała już umowę na zakup i dostarczenie 22 śmieciarek napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Przetarg na dostawę nowoczesnych śmieciarek, na kwotę ponad 17 mln zł netto wygrała firma EKOCEL, która jest wiodącym producentem śmieciarek w Polsce. Zakupione samochody mają trafić do wodociągów w terminie 210 dni od daty podpisania umowy.

Podpisana umowa obejmuje dostawę m. in. 10 śmieciarek trzyosiowych z zabudową jednokomorową, w tym jedną z myjką, śmieciarkę do gabarytów, dwie śmieciarki z zabudową bębnową na bioodpady oraz samochody ciężarowe: skrzyniowe, hakowe i bramowe. Wszystkie zamówione pojazdy zasilane będą gazem CNG, co wpisuje się w przyjętą strategię naszego miasta dotyczącą ekologicznego transportu. Śmieciarki będą ciche, zwrotne, a co za tym idzie ograniczą emisję CO2 do środowiska. Odbiór odpadów będzie więc ekologiczny i jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców – tłumaczy Józef Natonek, prezes zarządu Wodociągów Jaworzno.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Brawo, pewne osoby na tym forum się ucieszą, że to co powtarzali na tym forum apropo nieefektywności systemu odbierania odpadów, znalazło również potwierdzenie w ustach Polityka.

  2. Oby inni włodarze potrafili powierzyć właściwe rozwiązanie. Włodarze Gmin w ten sposób mogą się uniezależniać od biznesmenów którzy dyktują warunki Gminom (czytaj mieszkańcom).

  3. A w Sosnowcu prezydent nie chciał słyszeć o takiej organizacji odbioru odpadów tylko powołał razem ze swoimi kolegami kolejna spółkę MPGO Remondis.

  4. „celem jest teraz staranne przygotowanie się do płynnego przejęcia tego zadania”

    Pewnie, że PŁYNNEGO.
    Wodę dostarczą, śmieci odbiorą. Też rurami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here