Po ostatnich badaniach sanepid dopuścił do spożycia wodę w dwóch dzielnicach Będzina – Śródmieściu i Osiedlu Zamkowe. Woda tam była niezdatna do picia od soboty.

„Woda w sieci wodociągowej miasta Będzin, dzielnice: Osiedle Zamkowe, Śródmieście, jest przydatna do spożycia” – brzmi komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej. Sanepid ostrzega jednak, że ze względu na chlorowanie wody możliwa jest zmiana zapachu i smaku wody, nie wpływa to jednak na jej przydatność do spożycia.

Również woda na terenie Żłobka Miejskiego Nr 1 oraz Przedszkola Miejskiego Nr 2 przy ul. Turniejowej 5 jest już przydatna do spożycia.

– W próbkach wody pobranych w dniach 2 i 3 lipca przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego nie stwierdzono obecności bakterii. Woda jest zdatna do picia – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy będzińskiego magistratu.

W sobotę dąbrowski sanepid powiadomił o stwierdzonych w Będzinie przekroczeniach parametrów mikrobiologicznych w próbkach wody przeznaczonej dla śródmieścia i Osiedla Zamkowego. Według służb kryzysowych wojewody śląskiego chodziło o bakterię z grupy coli.

Blisko 8 tys. mieszkańców śródmieścia i Osiedla Zamkowego nie nadawała się do celów spożywczych, ani higienicznych. Woda nadawała się jedynie do celów sanitarnych. Samorząd na ten czas zapewnił beczkowozy.

Skażenie wody w Będzinie - fot. arch. prywatne
Skażenie wody w Będzinie – fot. arch. prywatne

Zaistniała sytuacja była wynikiem podwyższenia temperatury wody w sieci wodociągowej z uwagi na warunki atmosferyczne. W sieci wodociągowej nie stwierdzono innych przyczyn pogorszenia jakości wody. Na bieżąco prowadzony jest monitoring stanu jakości wody w sieci.

W niedzielę sanepid poinformował, że na Osiedlu Zamkowym z wody można korzystać w celach spożywczych, jednak tylko po przegotowaniu. Mieszkańców śródmieścia obowiązywały wcześniejsze zasady.

Obecnie sytuacja wróciła do normy. Mieszkańcy Będzina mogą bezpiecznie korzystać z bieżącej wody, zarówno w celach spożywczych, jak i higienicznych.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here