Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Zawierciu nawiązał współpracę z Zakładem Karnym w Wojkowicach. Jej efektem są wyremontowane przez więźniów mieszkania.

Umowa dotycząca tej współpracy została podpisana w marcu. Na jej podstawie więźniowie wyremontowali mieszkania znajdujące się w zasobach zawierciańskiego ZGM. Osoby, które odbywają karę, pracują w formie wolontariatu na rzecz miasta. Nieodpłatnie zatrudnieni skazani wykonują prace remontowe w mieszkaniach wolnostojących.

– Umowa została zawarta do końca bieżącego roku, jednak możliwe jest kontynuowanie współpracy ponieważ niesie ona ze sobą wiele korzyści. Dla skazanych jest to forma resocjalizacji oraz powrót do funkcjonowania w społeczeństwie natomiast dla miasta jest to pozyskanie dodatkowych pracowników. Część więźniów to fachowcy w różnych dziedzinach – ocenia ich pracę Grzegorz Wyszomirski, dyrektor ZGM.

To nie jedyne prace jakimi zajmują się osadzeni w Wojkowicach. W lipcu 15 skazanych przebywających w zakładzie półotwartym rozpoczęło pracę na terenie jednostki penitencjarnej. Zaadaptowano obiekt magazynowy położony na terenie jednostki i dostosowano go do warunków związanych z planowaną aktywnością.

Docelowo w hali zatrudnionych będzie nawet 40 osadzonych.Zatrudnieni skazani zajmują wykańczaniem elementów odlewanych z żeliwa. Praca ta polega na szlifowaniu odlewanych materiałów szlifierkami stołowymi oraz ręcznymi. Ma to im pomóc w resocjalizacji.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here