Walka ze smogiem trwa. Opracowany został nowy projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie dotacji do wymiany tanich pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Niska emisja jest dużym problemem dla samorządów w południowej Polsce, w szczególności Dąbrowie Górniczej. Dlatego radni, podczas środowej sesji Rady Miejskiej, zdecydowali się na wprowadzenie nowego programu ograniczenia niskiej emisji. Projekt został przyjęty jednogłośnie, „za” zagłosowało 25 radnych.

Miasto zapowiada wdrożenie programu dofinansowania do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Dofinansowanie wynosić będzie nawet nawet 8 tys. złotych. Ma to zachęcić mieszkańców do przejścia na ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne, podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, a także korzystania z kolektorów słonecznych.

Uchwała w sprawie programu ograniczenia niskiej emisji, zakładającego wzrost dofinansowania do wymiany pieców na ekologiczne wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Nowy Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Dąbrowy Górniczej zastąpi dotychczasowy system dotacji i ma na celu przyspieszenie osiągnięcia efektu ekologicznego. W latach 1998-2015 Gmina Dąbrowa Górnicza udzieliła łącznie 2237 dotacji na kwotę 3 285 130,71 zł dla osób fizycznych na likwidację niskiej emisji poprzez likwidację pieców i kotłów węglowych.

Na podstawie zabezpieczonych pieniędzy z budżetu miasta w 2017 zrealizować będzie można wyłącznie wymianę około 30 starych systemów ogrzewania. – Jako gmina powinnyśmy rozszerzyć finansowanie i pozyskać środki zewnętrzne – mówią przedstawiciele miasta.

Oprócz korzyści ekonomicznych, uzyskanie bezzwrotnej dotacji przyczyni się znacznie do poprawy stanu powietrza, zwiększy atrakcyjność i polepszy wizerunek miasta. Ochrona powietrza wymaga szerokiego wachlarza finansowania.

– Miasto mając na uwadze stan powietrza, jakość życia mieszkańców, ich potrzeby i plany modernizacyjne, będzie starać się o pozyskanie dotacji ze źródeł zewnętrznych na dalsze realizowanie zadań z zakresu ograniczenia niskiej emisji – dodają przedstawiciele miasta.

Ponadto, warto zwrócić uwagę, że z początkiem roku w Dąbrowie Górniczej ruszyły pilotażowe badania jakości powietrza. Ich wyniki m.in. wskażą najbardziej zanieczyszczone miejsca i pomogą ocenić efekty nowego programu ograniczenia niskiej emisji.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. inicjatywa jak najbardziej na plus! popieram wszelką dzialalnośc na rzecz ekologii!
    warto jednak pamiętać, że osoby, które będą korzystaly z dofiansowań nie mogą palic w kotłach 5 klasy węglem. Ten nie posiada oznaczeń. Zatem warto wybrać paliwo, które będzie je posiadało. Ja osobiście palę w swoim piecu peletem i jestem bardzo zadowolony. Jako, że również skorzystałem z dofinasowania jakie oferowała moja gmina wiem, że węglem nie można. Podobo zdarzają się sytuacje, że osoby nie są poinformowane i w razie kontroli (która może przyjsć w ciągu 5 lat) musi być palone zgodnie z przeznaczeniem. Znam osobę, która paliła węglemi musiala zwracać dofinasowanie wraz z odsetkami… 🙁 Ja posiadam Mini Bio Luxury od Kostrzewy. Jestem naprawdę zadowolony. Palę w nim peletem i głowa spokojna!:)

  2. […] Dofinansowanie, jakie można otrzymać na wymianę pieca, wynosi nawet nawet do 8 tys. złotych. Dąbrowski Program Ograniczenia Niskiej Emisji zakłada, że do 2020 roku wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, których nieruchomości mają przynajmniej 5 lat, będą mogli z pomocą miasta wymienić sposób ogrzewania na ekologiczny. Mieszkańcy zachęcani są do przejścia na ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne, do podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej, a także korzystania z kolektorów słonecznych. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here