Walka przyniosła skutek. Od końca roku bez utrudnień można przejeżdżać pod wiaduktem na DK1, w Ujejscu. Dopuszczono także ruch samochodów osobowych na wiadukcie.

Wiadukt został wyłączony z ruchu 1 lipca ze względu na jego zły stan techniczny. Decyzja o wyłączeniu z ruchu została podjęta na podstawie ekspertyzy rzeczoznawcy i postępowania Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Początkowo miał on zostać wyburzony, jednak po protestach mieszkańców zdecydowano, że zostanie wyremontowany.

W połowie listopada rozpoczęły się prace remontowe na tym obiekcie, w czasie których m.in. wymieniono część jego konstrukcji, a także zmieniono sposób podpierania, co pozwoliło udrożnić ruch na DK1 przebiegającej pod wiaduktem i umożliwiło przejazd po nim.

– 23 grudnia ruch na wiadukcie został przywrócony. Poruszać się po nim mogą pojazdy o masie do 3,5t. 30 grudnia zlikwidowano zwężenia na DK1 pod wiaduktem, teraz ruch odbywa się tam po dwóch pasach w obu kierunkach. Na jezdni w stronę Cieszyna obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, które spowodowane jest uszkodzeniami nawierzchni. Gdy pozwolą na to warunki pogodowe, ubytki w jezdni zostaną usunięte – mówi Krzysztof Serafiński z wydziału komunikacji i drogownictwa UM.

Warto przypomnieć, że na początku grudnia przedstawiciele rządu poinformowali, że do 2022r. dąbrowski odcinek DK1 ma zostać zmodernizowany i osiągnąć parametry drogi ekspresowej. Przebudowa ma objąć również wiadukt w Ujejscu.

7,8 km odcinek Podwarpie – Dąbrowa Górnicza ma być realizowany w latach 2019-2021. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, droga krajowa nr 1 zostanie przebudowana do parametrów drogi ekspresowej z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi.

Wybudowany zostanie także węzeł „Ząbkowice”, przebudowany węzeł „Pogoria” i obiekty inżynierskie, w tym: 2 mosty, 4 wiadukty. Powstaną także 2 kładki dla pieszych. Ponadto wybudowane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska, m. in. zabezpieczenia przeciwhałasowe oraz przejścia dla zwierząt.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here