Podobnie jak w poprzednich latach, wraz z okresem grzewczym pogorszyła się jakość powietrza. Do Zagłębia wrócił smog.

Jakość powietrza, którym oddychamy w ostatnich dniach jest zła, bo chociaż temperatura wciąż utrzymuje się powyżej 0 stopni, noce są chłodne, przez co mieszkańcy zaczęli palenie w piecach. Kiepskim powietrzem oddychają dziś prawie wszyscy mieszkańcy Zagłębia. Pomimo, próby walki z tym zjawiskiem oraz wprowadzaniem rozporządzeń w tej sprawie, ludzie wciąż palą byle czym.

Smog nie jest nowym zjawiskiem, warto jednak pamiętać, jakie niesie ze sobą zagrożenia. Pył jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i dorosłych, którzy cierpią na choroby układu oddechowego i krwionośnego. Może powodować zaostrzenie astmy czy chorób alergicznych skóry. Pył zawiera maleńkie cząstki, które bez problemu docierają do górnych dróg oddechowych i płuc.

Walka ze smogiem

Od 1 września 2017 roku na terenie całego województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, która reguluje jakie rodzaje pali i urządzenia grzewcze są dopuszczalne do stosowania. Przepisy, podjęte przez Sejmik Województwa Śląskiego i uchwały antysmogowe obowiązują przez cały rok i dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwa stałe. Wprowadzają całkowity zakaz spalania w piecach centralnego ogrzewania: mułów i flotokoncentratów węglowych i wilgotnego drewna. Obowiązuje również bezwzględny zakaz spalania śmieci.

Do 2027 roku powinny zostać także stopniowo wymieniane stare piece na nowoczesne i ekologiczne kotły: te, niespełniające norm, eksploatowane powyżej 10 lat od daty ich produkcji należy wymienić do końca 2021 roku, używane od 5 do 10 lat do końca 2023 roku, natomiast poniżej 5 lat do końca 2025 roku. Obowiązek wymiany kotłów 3 i 4 klasy wydłuża się do końca 2027 roku. Osoby, które budują lub modernizują dom i zamierzają go ogrzewać węglem lub drewnem muszą natomiast zainstalować kocioł klasy 5 lub ECODESIGN.

Dobry przykład dla sąsiada

Warto jednak pamiętać, że przepisy to nie wszystko. By walka o czyste powietrze przynosiła rezultaty konieczna jest również zmiana świadomości, nawyków i postępowania mieszkańców. Jakie zatem działania przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, a tym samym naszego zdrowia i komfortu życia? Zmiana źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, palenie opałem dobrej jakości, korzystanie z transportu publicznego, organizowanie wspólnych przejazdów samochodem lub zamiana środka transportu na rower, dzielenie się z rodziną i znajomymi wiedzą o sposobach zatrzymania smog oraz dawanie dobrego przykładu sąsiadom.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

 1. S-c Kilińskiego kamienica kolejowa do wyburzenia…
  S-c Ordonówny Koszary do wyburzenia, obok nich melina SSM do wyburzenia…
  Na Sadowej, Dęblińskiej dokończyć CO

 2. Proszę o rzetelniejsze przedrukowywanie ustawy, chodzi o kotły niespełniające żadnych norm a nie wszystkie:

  do końca 2021 roku pod palnik pójdą kotły niespełniające żadnych norm emisji ponad 10-letnie lub bez tabliczek znamionowych,
  do końca 2023 roku należy wymienić kotły niespełniające żadnych norm emisji 5-10 letnie,
  do końca 2025 roku do wymiany idą kotły niespełniające żadnych norm emisji młodsze niż 5-letnie,
  kotły 3. i 4. klasy mogą być eksploatowane do końca 2027 roku,
  kominki niespełniające wymogów ekoprojektu mogą pracować do końca 2022 roku, chyba że osiągają sprawność min. 80% lub zostaną doposażone w urządzenia pozwalające zredukować emisję pyłów do standardów ekoprojektu.

 3. Jednym z większych trucicieli w centrum jest wagon ratunkowy PKP stojący przy byłej Lokomotywowni od Kilińskiego! Palą w nim chyba topolami, które ścinają w okolicy a składują w stertach obok bocznicy.
  Jaki jest sens współcześnie ogrzewania/kominka/kuchni opalanej czym popadnie w pociągu?! Nie jest to czyjaś złośliwość? Ten pociąg nie ma instalacji elektrycznej?!

  SERIO WALI TYM CZYM TOTO PALI!! A komin niski to i dym się snuje!

 4. Już dawno temu powinni się zabrać za kamienice czy domy, a nie tylko doić ludzi w mieszkaniach. PRL się skończył 30 lat temu (nie licząc przede wszystkim sądownictwa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here