Lada chwila do szkół i przedszkoli wrócą uczniowie. Kończą się wakacje, a wraz z nimi także remonty w dąbrowskich szkołach. Które szkoły przeszły remonty, jaki jest ich zakres i koszt?

Od września, kiedy w życie wejdzie reforma oświaty, dzieci w podstawówkach przybędzie. Dlatego w tegoroczne wakacje samorządy mają więcej pracy z remontami. Ekipy budowlane adaptują dodatkowe pomieszczenia do celów edukacyjnych, remontowane są także schody i toalety. Wszystko po to, by we wrześniu dzieci mogły wrócić do dostosowanych do ich potrzeb szkół. Które placówki w Dąbrowie Górniczej przeszły remonty?

Jedną ze szkół, gdzie w wakacje pracowały ekipy budowlane, było II Liceum Ogólnokształcące. W placówce wyremontowano bibliotekę, zaplecze z częścią socjalną, adaptowano pomieszczenia radiowęzła na pomieszczenia mediateki ze zbiorami bibliotecznymi, wymieniono także instalację elektryczną w remontowanych pomieszczeniach. Koszt inwestycji to kwota około 148 tys. zł.

Kolejną placówką, gdzie w okresie wakacyjnym trwały remonty, był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2.

– Roboty budowlane polegały na wymianie istniejącej nawierzchni z płyt betonowych oraz wykonaniu podjazdu dla niepełnosprawnych przy wejściu głównym do budynku. Koszt prac to 59,6 tys. zł – informuje Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w UM Dąbrowa Górnicza.

Z kolei w Gimnazjum nr 1, gdzie będzie się mieścić szkoła podstawowa, za 42,3 tys. zł, wyremontowano pomieszczenia sanitarne, przystosowując je dla dzieci młodszych. W Zespole Szkół Plastycznych wymieniono istniejącą stolarkę okienną. Koszt inwestycji to 93,7 tys. zł. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 35 wykonano nowe schody przy głównych wejściu do budynku. Koszt to 18,8 tys. zł.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 dostosowano z kolei toalety dla dzieci do obowiązujących standardów. Miasto wydało na to zadanie ponad 90 tys. zł. W Szkole Podstawowej nr 28 trwa natomiast dostosowanie głównego wejścia do budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt remontu to kwota 24,5 tys. zł.

Od września 2015 roku trwa także remont i przebudowa Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków.

– Oprócz typowych prac termomodernizacyjnych takich jak: ocieplenie ścian i stropodachów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, zadanie obejmuje także przebudowę basenu na nieckę ze stali nierdzewnej z przelewem górnym, remont sal gimnastycznych z wymianą parkietu w sali głównej, wymianę urządzeń wyposażenia kuchni, adaptację Segmentu D na internat – informuje Wojciech Zakrzewski z Wydziału Inwestycji Miejskich UM Dąbrowa Górnicza.

W ramach inwestycji wymienione zostaną także wszystkie instalacje, m.in. elektryczna, w tym oświetlenie wszystkich pomieszczeń i alarmowa. Remontowane są wszystkie ubikacje, wymieniane ceramiczne wykładziny holi, pomieszczeń związanych z kuchnią, basenem i salami gimnastycznymi. Zadanie obejmuje również roboty zagospodarowania terenu. Zakończenie remontu planowane jest na sierpień 2018 rok. Koszt inwestycji to około 29 mln zł.

Pisząc o remontach nie można także nie wspomnieć o Szkole Podstawowej nr 20, gdzie od 2014 roku trwały prace remontowe. Jak informuje dąbrowski magistrat 31 lipca 2017 roku zgłoszone zostało zakończenie wszystkich prac, a powołana komisja zajęła się ich odbiorem.

Zmiany w placówce są ogromne. Wykonano m.in. termomodernizację obiektu, wyremontowano pomieszczenia szkoły, rozbudowano basen, przystosowano obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji to 14,5 mln zł.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here