W Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej pobiegną w największym w Polsce biegu pamięci. Uczestnicy tegorocznej edycji „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” będą mieli do pokonania 1963 m – taki dystans symbolizuje datę schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.

W tegorocznej, siódmej już edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 3 marca, weźmie udział ponad 75 tys. ludzi z 360 miast. Pobiegną także mieszkańcy Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

Długość trasy biegowej jest obligatoryjna dla wszystkich miast organizatorów. Jest to bieg na 1963 metry – co upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego. Sierżant Józef Franczak, pseudonim „Lalek” skutecznie wymykał się obławom przez 18 lat po zakończeniu wojny.

W Dąbrowie Górniczej będzie to czwarta edycja, a trzecia organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. – Trasa, podobnie jak w poprzednim roku, przebiegać będzie główną aleją Parku Hallera, na dystansie 1963 m. Bieg rozpocznie się o godzinie 12.00, natomiast otwarcie biura zawodów przewidziana jest o godz. 10.00 – wyjaśniają organizatorzy.

Trasa biegu tropem wilczym w Dąbrowie Górniczej - fot. mat. pras.
Trasa biegu tropem wilczym w Dąbrowie Górniczej – fot. mat. pras.

Rejestracja trwa do wyczerpania pakietów lub do 1 marca 2019 roku. Potwierdzeniem uczestnictwa jest dokonanie wpłaty na konto TPDG kwoty 20 zł, a także przesłanie maila z danymi kontaktowymi (imię i nazwisko uczestnika lub uczestników, rok urodzenia, nr telefonu) na adres biuro@tpdg.pl. Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić zgodę rodzica lub opiekuna prawnego, którą należy dostarczyć do biura zawodów w dniu imprezy. Liczba uczestników jest ograniczona do 150. Decyduje kolejność.

Z kolei tegoroczny bieg tropem wilczym w Sosnowcu rozpocznie się o godz. 11.00. Zawodnicy wystartują z placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu przy alei Zwycięstwa 20. W zawodach obowiązuje limit zgłoszeń – 450 osób i decyduje kolejność. Opłata startowa wynosi 10 złotych.

Rejestracji, można dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do 28 lutego lub osobiście w biurze zawodów (w budynku Urzędu Miejskiego) 3 marca w godzinach od 9.00 do 10.30 (jedynie w przypadku, gdy zgłoszenia internetowe nie osiągną limitu uczestników).

Ideą projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Tak biegli w zeszłym roku:

Kilkaset osób pobiegło „Tropem Wilczym” w Sosnowcu i Dąbrowie [ZDJĘCIA]

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. W biegu wezmą udział przede wszystkim prawdziwi Polacy i patrioci 😛 😀 :D. Zakłamańcy jedni…żołnierze wyklęci też wcale nie byli tacy święci jak tym „patriotom” się wydaje, ale cóż nastąpiła teraz taka głupia moda wraz z urzędującą władzą w Polsce 🙁

    • Naprawdę? Boli to lewaków. Jak władza była lewicowa to celowo się o Nich nie mówiło, gdyż Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej. Nawet dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here