Policjanci ostrzegają przed kolejną destrukcyjna grą krążącą w sieci. Rozpoczyna ją znajomość z wirtualną lalką. – Głównym celem gry jest nakłanianie młodych ludzi do samookaleczeń, a w końcowej fazie, nawet do popełnienia przez nich samobójstwa – ostrzega policja.

Nowa gra internetowa adresowana jest do ludzi młodych. Rozpowszechniana jest za pomocą komunikatorów i popularnych stron internetowych. Jej mechanizm pozyskiwania nastoletnich ofiar przypomina ubiegłoroczną grę zakładającą realizację przez nastolatków tzw. wyzwań (ang. challange).

– Destrukcyjne zadania przekazywane są przez wirtualną lalkę. Pierwszy kontakt następuje po zaakceptowanie jej w grupie znajomych lub dodaniu jej do kontaktów. Początki znajomości z internetową postacią nie wzbudzają podejrzeń, rodzą raczej ciekawość i chęć przeżycia przygody. Jednak jej przerażający wygląd powinien zaniepokoić i być jednocześnie zapowiedzią drastycznych następstw nawiązanego kontaktu. Kolejne etapy gry to coraz wyższy poziom agresji i większa częstotliwość gróźb kierowanych do młodej ofiary – przestrzega policja.

Wirtualna lalka wysyła graczom brutalne zdjęcia, drastyczne filmy i listę wyzwań. Kiedy gracz próbuje się wycofać, zaczynają się zastraszania, szykanowanie i nakłanianie do drastycznych zachowań.

– Głównym celem gry jest bowiem nakłanianie młodych ludzi do samookaleczeń, a w końcowej fazie, nawet do popełnienia przez nich samobójstwa – ostrzega policja.

To powoduje, że stanowi ona duże zagrożenie dla życia i zdrowia nastoletnich internautów.

– Niewątpliwie, gra ta stanowi próbę manipulacji osobami w okresie tzw. buntu młodzieńczego, nastolatkami o niskiej samoocenie, samotnymi, wyobcowanymi, niestabilnych emocjonalnie i o zaburzonych relacjach z rówieśnikami. Jak podają media, gra już zebrała na świecie tragiczne żniwo. Liczne samookaleczenia, a nawet samobójstwa, odnotowano na przykład w Brazylii i Argentynie – podsumowuje policja.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. To nie żadna gra! To po prostu kampania samorządowa.
    Wszystko się zgadza! Patrzą na nas wirtualne lalki, nierzadko z przerażającym wyglądem (zdjęcia sprzed 20 lat) i namawiają do dokonania samookaleczenia. Społecznego.
    Postaw krzyżyk! Postaw krzyżyk…
    Potem jest już tylko gorzej.

    Nie dajcie się zmanipulować!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here