W Parku Hallera już niebawem rozpoczną się prace rewitalizacyjne. Miasto właśnie przekazało plac budowy wykonawcy, czyli konsorcjum, którego liderem jest dąbrowski MZUM.PL. Park będzie cały czas dostępny dla mieszkańców.

Nowe fontanny, trampoliny, boisko, więcej zieleni i mniej betonu, a także nowoczesny skatepark, plac zabaw, tor rolkowo-rowerowy i niezwykły ogród sensoryczny – to zmiany jakie czekają Park Hallera w Dąbrowie Górniczej.

W poniedziałek, 28 maja miasto przekazało plac budowy wykonawcy, czyli konsorcjum, którego liderem jest dąbrowski MZUM.PL. Przystąpiły do niego również katowicki Drogopol-ZW i dąbrowska firma PW-ETA. Koszt inwestycji to kwota 15,5 mln zł, czyli więcej niż początkowo zakładano. 10 mln zł stanowią środki pozyskane przez gminę z funduszy unijnych.

– Parce rewitalizacyjne najprawdopodobniej rozpoczną się w najbliższych dniach. Oczywiście będą występować czasowe utrudnienia, wynikające z ich prowadzenia, jednak park będzie cały czas dostępny dla mieszkańców – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik UM Dąbrowa Górnicza.

Projekt rewitalizacji parku przygotowała katowicka pracownia projektowa AiM Architekci Arkadiusz Miśkiewicz.

Jak zmieni się park?

W miejscu zaniedbanych przez lata przyblokowych części parku powstaną zaciszne strefy aktywności mieszkańców z ławkami, stolikami i mnóstwem zieleni. W parku ma powstać wiele kręgów rekreacyjnych z wygodnymi ławkami i stołami do gry w szachy, które mają sprzyjać wypoczynkowi i nawiązywaniu kontaktów.

W parku będzie także plac zabaw rozbudowany o dwie około 20-metrowe zjeżdżalnie w strefie górki.

Duże zmiany projekt wprowadza do centralnej części parku.W miejscu obecnie wyłożonym cegłą klinkierową, powstanie strefa aktywności wodnej. Utworzą ją dwa place z fontannami.

– Będzie to najnowocześniejsze tego typu miejsce w regionie, w całości zautomatyzowane, z mnóstwem możliwości dot. sekwencji wodnych i podświetlenia – twierdzi Arkadiusz Miśkiewicz z pracowni AiM Architekci.

Za fontannami znajdzie się strefa aktywności seniora. Obok wielu urządzeń rekreacyjnych i stołów do gry w szachy, dostrzeżemy tu zielone pagórki o wysokości do 2 m, a pomiędzy nimi hamaki. Dalej miniemy wielofunkcyjne boisko sportowe, łąkę powstałą w miejscu betonowej nawierzchni za szkołą i miejsce przygotowane pod scenę parkową.
Nowością będą łąki kwietne, które pojawią się na uformowanych pagórkach w strefie seniora i w sąsiedztwie parkingu Nemo, gdzie dziś zalega asfalt.

Wyremontowanym tunelem, przejdziemy do tzw. części „B” Parku Hallera.
Miniemy trampoliny, później nowy plac zabaw ze strefami starszaka i malucha, zrewitalizowany krąg modelarski, by dojść do ogrodu sensorycznego, który zostanie utworzony tam, gdzie obecnie straszą wielkie połacie popękanego asfaltu. W tym miejscu nie tylko najmłodsi będą mogli jednocześnie bawić się i rozwijać własną kreatywność, umiejętność współpracy i wrażliwość na przyrodę, korzystając z urządzeń, takich jak bliźniacze lustra czy kołyska Newtona.

Za kolejnym kręgiem rekreacyjnym dostrzeżemy skatepark, którego konstrukcję architekci konsultowali z dąbrowskimi miłośnikami jazdy na desce. Dzięki temu będzie on w całości wybetonowany, nie zabraknie też miejsc dla publiczności zawodów, nawet najwyższej rangi, które będzie można tu organizować.

Wokół części „B” Parku Hallera zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa i trasa dla rolkarzy.

– Na terenie inwestycji planuje się także wymianę nawierzchni większości alejek, montaż ekologicznego oświetlenia z latarniami typu led, przesadzenie wielu krzewów (jałowce, żywotniki, magnolie, cisy) oraz pielęgnacyjne wycinki drzew chorych i połamanych – informuje dąbrowski magistrat.

Warto wspomnieć, że w Park Hallera jest miejscem organizowania wielu koncertów i festynów, m.in. odbywają się tutaj dni miasta. Zajmuje powierzchnię około 50 ha. Usytuowany jest w centrum miasta, gdzie w latach 1816 do 1840, znajdowały się pokłady odkrywkowej kopalni węgla kamiennego Reden.

Pod koniec 1945 roku przystąpiono do zagospodarowania tego terenu, co stanowiło duży problem dla ówczesnych władz. Postanowiono zasypywać miejsce po wyrobisku poprzez wywożenie szlaki z pobliskiej huty Bankowej, wówczas im. F. Dzierżyńskiego.