Zniknął powstańczy mural w centrum Dąbrowy Górniczej, na jego miejscu pojawił się nowy. – Chcieliśmy pokazać nasz lokalny patriotyzm – mówi Piotr Chałuda, inicjator muralu i członek Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Do niedawna jedną ze ścian bloku przy ul. Górników Redenu w samym centrum miasta zdobił mural upamiętniający walczących w Powstaniu Warszawskim.

Mural zniknął, a w jego miejsce pojawił się nowy – w barwach Zagłębia i z jego herbem przedstawiającym stylizowanego białego orła królewskiego. Miejsce do malowania bezpłatnie udostępniła wspólnota mieszkaniowa bloku.

Inicjatorem muralu jest Piotr Chałuda, dąbrowski radny.

– To centrum miasta, dużo osób tu przyjeżdża. Dlatego chcieliśmy pokazać nasz lokalny patriotyzm, i to że utożsamiamy się z regionem. Stąd pomysł na taki mural – mówi Piotr Chałuda.

Mural namalował artysta amator, który bezpłatnie wykonał prace malarskie.

Czy nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy w Będzinie jest potrzebny?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...
 • srajlesia za Brynicę

  Brawo 🙂

 • Wszechmocny Browek

  Świetne. Nawet i moje Wojkowice się na mapce znalazły :-). Pozdrawiam.

 • frog

  Świetny. Szkoda, że zabrakło miejsca dla Sławkowa, Bukowna, Poręby, Psar, Mierzęcic, Ożarowic.

 • Leo

  Kiedy przeminie moda na te tandetne „murale”?! Ludzie, malujcie sobie w mieszkaniach co chcecie, a w przestrzeni publicznej dajcie odpocząc od bazgrołów!

  • Hr. Reden

   Popieram w 100 %. Te murale, czy inne grafitti to pseud- sztuka która tylko zaśmieca przestrzeń publiczną. Lokalny patriotyzm można eksponować na wiele innych sposobów. Na tej fotce jakiś wychudzony kurak i koszmarna czcionka mają na kimś robić wrażenie? To jest raczej antyreklama Zagłębia Dąbrowskiego. Podobnie jak np. mural z mapą na Piaskach w Czeladzi.

 • Grzegorz

  Super, piękny mural. Popieram takie akcje, ja także mam w sercu nasze Zagłębie Dąbrowskie..

 • Krzysztof Kuc

  Lenina i Stalina domalujcie…z tymi komuchami najbardziej się identyfikujecie gorole…