Sosnowiec otrzyma ponad 26 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na termomodernizację 21 miejskich obiektów. Ma to pozwolić ma na redukcję emisji pyłu zawieszonego PM10 przez te placówki.

Urząd Marszałkowski ogłosił listę projektów wybranych do dofinansowania w ramach działania 4.3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego złożono 93 wnioski, do oceny merytorycznej trafiło 65, a dofinansowanie otrzymało 57 projektów, w tym wszystkie cztery złożone przez Sosnowiec.

– Trzy nasze wnioski znalazły się na najwyższych miejscach jeśli chodzi o jakość ich przygotowania, a dofinansowanie otrzymają wszystkie nasze projekty – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Łącznie miasto na termomodernizację 21 obiektów otrzyma ponad 26 mln zł dofinansowania. Warto podkreślić, że pozwoli to na redukcję emisji pyłu zawieszonego PM10 przez te placówki od 43%, nawet do 98%.

Wśród modernizowanych obiektów znajdzie się budynek Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej, siedem budynków, w których znajdują się ośrodki pomocy społecznej, jedenaście placówek oświatowych oraz dwie przychodnie.

Kwotą ponad 5,6 mln zostanie dofinansowana termomodernizacja budynku Biblioteki Głównej. Jest ona elementem szerszego przedsięwzięcia, polegającego na rozbudowie i przebudowie budynku dla dostosowania go do obecnych standardów funkcjonalno-użytkowych tego rodzaju placówek. Zmiany przyczynia się również do redukcji emisji pyłu zawieszonego PM10 o 74%.

Dofinansowana zostanie również kompleksowa termomodernizacja 7 obiektów użyteczności publicznej. Dotyczy to ośrodków pomocy społecznej zlokalizowanych przy ulicach: Piotrkowskiej 19, Kraszewskiego 21, Żeromskiego 4b, Grota Roweckiego 2, Piwnika Ponurego 9, Suchej 21 i Koszalińskiej 51-53.

– W ramach prac wykonywana jest izolacja przegród zewnętrznych, wymiana okien i drzwi oraz modernizacja instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W pięciu budynkach działania modernizacyjne polegają również na montażu instalacji kolektorów słonecznych wspomagających przygotowanie ciepłej wody użytkowej – wylicza Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca odpowiedzialny za miejskie inwestycje.

W tym przypadku kwota dofinansowania wynosi prawie 2,2 mln zł, a szacunkowa wartość redukcji emisji pyłu zawieszonego PM10 to 76,5%.

Kompleksową termomodernizację przejdzie również 11 szkół i przedszkoli. Trwające już remonty przyczynią się do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcję emisji pyłu zawieszonego PM10 aż o 98%.

Placówki objęte programem to: ZSO nr 5 z oddziałem rehabilitacji i integracji oraz PM nr 43 przy ul. Bohaterów Monte Cassino 46, ZSO nr 6 (Starzyńskiego 41), ZSO nr 7 (ul. Gwiezdna 2), ZSO nr 12 (ul. Jasieńskiego 2a), ZSO nr 14, SP nr 40, PM nr 45, MOPS (ul. Kisielewskiego 4), ZSO nr 15 (ul. Zillingera 1), SP nr 9 (Braci Mieroszewskich 54), SP nr 39 (ul. Lubelska 51), obecne Gim nr 7 (ul. Białostocka 17), PM nr 14 (ul. Maliny 25), PM nr 38 (ul. Krzywoustego 6).

Gimnazjum nr 7 w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec

Łącznie Gmina otrzyma 18,5 mln zł. – Co warte podkreślenia wszystkie zadania inwestycyjne o których mowa już się rozpoczęły – dodaje prezydent Chęciński.

Ponadto dofinansowanie w kwocie 1,4 mln zł. otrzyma projekt pn.: „Termomodernizacja budynków następujących obiektów: Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej Nr 4 przy ul. Nowopogońskiej 57 oraz Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej Nr 10 przy ul. Hallera 5”, przygotowany przez Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu.

W przypadku budynku przy ul. Nowopogońskiej zakres prac przewiduje ocieplenie ścian zewnętrznych, ścian przy gruncie oraz stropodachu, wymianę stolarki drzwiowej, instalację wentylacji mechanicznej oraz montaż sterownika węzła ciepłowniczego z algorytmem adaptacyjnym.

W budynku przy ul. Hallera projekt przewiduje ocieplenie ścian zewnętrznych, ścian przy gruncie oraz stropodachu, wymiana stolarki okiennej, wymiana instalacji wewnętrznej c.o., modernizacja pomieszczenia wymiennikowni. W wyniku realizacji projektu zwiększenie efektywności energetycznej budynków (zmniejszenie zużycia energii) wyniesie 42,48%. O ten sam poziom zmniejszy się emisja pyłu PM10.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. nie za bardzo rozumie jak termomodernizacja może redukować bezpośrednio pył PM10?
    Rozumie to tak, że dzięki termomodernizacji zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło przez co Tauron spali mniej węgla w elektrowni…i tak w elektrociepłowni sa filtry więc jakość powietrza przy budynkach się nie zmniejszy w żaden sposób…przecież nie mówimy tu o podpięciu pod sieć ciepłownicza i likwidacji kotłowni lub piecy…proszę nie manipulować danymi i nie robić sobie PR Antysmogowego pod każda jedną inwestycją

  2. Przepraszam, ale w jaki sposób została wyliczona redukcja emisji pyłu PM10? Rozumiem, że jest obecnie moda i potrzeba walki ze smogiem, ale nie każda inwestycja proekologiczna przekłada się 1:1 na zmniejszenie poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu.

  3. Te pieniądze powinny być przeznaczone na dofinansowanie do wymiany pieców kopciuchów szybko licząc :przy dofinansowaniu po 4000 pln wymienionych zostałoby 6500 starych pieców. A jeszcze jedno to nie unia dała,tylko my wszyscy na dofinansowania płacimy.

  4. demagogia niezgodna w duzej mierze z prawda. termomodernizacja zmniejsza ilosc ciepla wytwazanego przez elektrownie a wic ilosc spalanego przez nia wegla. a wiec ogranicza w sposob promilowy wysoka emisje a nie smog. przykro to czytac. ze miejscy urzednicy nie wiedza co to smog tak naprawde.

  5. Miastowa gazeta wybiórczo wali propagandę żałośnie i naiwnie Stolica zagłembia musi być liderem w regionie koniecznie w każdej dziedzinie. Prezydent też.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here