Wkrótce do użytku mieszkańców Zawiercia oddany zostanie m.in. system dynamicznej informacji pasażerskiej. To jednak nie koniec pozytywnych informacji dla pasażerów.

W mieście wdrożony zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. To elektroniczne tablice, z których pasażerowie dowiedzą się kiedy przyjedzie dany autobus. Pojawiają się także informacje o opóźnieniach, utrudnieniach oraz alerty bezpieczeństwa. Powstaną również cztery węzły przesiadkowe, na których pojawi się opcja Bike&Ride. To system parkingów dla rowerów.

Cała inwestycja kosztować będzie ponad 13,5 mln złotych. Na jej realizację miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (ponad 9 mln 653 tys. zł).

Obecnie trwają prace projektowe. Pierwszy węzeł zlokalizowany będzie w okolicach dworca PKP w centrum Zawiercia. Drugi powstanie obok kapliczki Św. Jana Nepomucena w Kromołowie. Trzeci planowany jest w rejonie kościoła w Skarżycach. Ostatni węzeł powstanie obok końcowego przystanku w rejonie sklepu w Zawierciu-Blanowicach.

Węzły wyposażone będą w tablice informacyjne bazujące na systemie kiedyprzyjedzie.pl, co będzie bardzo korzystne dla pasażerów. W ramach zadania – dofinansowanego z unijnych środków – powstaną także trasy rowerowe. Projekt zakłada realizację prac polegających między innymi na utwardzeniu nawierzchni i oznakowaniu.

Trasy rowerowe będą przebiegały przez: Zawiercie (dworzec PKP) – Kolonię Ręby – Blanowice – Pomrożyce – Skarżyce – Morsko (13,98 km) oraz przez Zawiercie – Kromołów – Skarżyce (12,36 km).

Powstaną także elementy tzw. małej architektury. W mieście pojawi się łącznie 100 stojaków rowerowych i 5 wiat rowerowych, w których znajdzie się po 20 stanowisk rowerowych. Przy węzłach przesiadkowych pojawi się oświetlenie solarne, ławki i kosze na śmieci. Wstępnie założono, że inwestycja potrwa do końca 2020 roku. Przetarg wygrała firma DOMAX (Boronów).

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here