Już 18 stycznia ciężarówka wypełniona tysiącem książek przyjedzie pod bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II w Będzinie. Jest to nagroda w konkursie „Tysiąc powodów by czytać”.

Rekordowa liczba ponad 560 tysięcy oddanych głosów i 400 zgłoszonych podstawówek – to bilans tegorocznej edycji największej w Polsce akcji wspierającej szkolne biblioteki. W internetowym plebiscycie już po raz trzeci wyłoniono szkoły, które otrzymają po 1000 wybranych przez uczniów książek.

W tym roku zadaniem było przygotowanie plakatu, który zachęci rówieśników do sięgania po książki, pokaże bogactwo literatury, jej wartość i różnorodność. Niesamowita wyobraźnia i kreatywność dzieci zaowocowały setkami posterów, wykonanych rozmaitymi technikami. Obok rysunków, kolaży i grafik pokazujących radość i przyjemność, jakie daje czytanie, wśród zgłoszeń nie zabrakło także wyklejanek czy prac malowanych farbami.

W tym roku ciężarówki wypełnione wymarzonymi lekturami pojadą do: Kobyli, Rudnika, Dulczy Małej, Międzyrzecza, Słowikowa, Tarnowa, Będzina, Jerzmanowic, Łodzi, Niepołomic, Błonia oraz do Wysokiej. Empik otrzymał już od zwycięskich szkół listy czytelniczych marzeń. Zgodnie z ideą konkursu to uczniowie tworzą zestawienia tytułów, które chcą czytać i to od ich decyzji zależy, jakie książki wzbogacą szkolne zbiory.

Tysiące powodów by czytać, praca SP nr 8 w Będzinie – fot. mat. pras.
Tysiące powodów by czytać, praca SP nr 8 w Będzinie – fot. mat. pras.

Święto książki w Będzinie

Już 18 stycznia, do Będzina przybędzie empikowa ciężarówka wypełniona „tysiącem powodów by czytać”, czyli tysiącem książek. Najpierw kolorowy pojazd objedzie miejscowość, by podziękować mieszkańcom za kibicowanie i oddane głosy, a następnie w samo południe rozpocznie się uroczystość w szkole.

Na uczniów będzie czekała dodatkowa niespodzianka, w podziękowaniu za ich zaangażowanie. W Będzinie, podobnie jak i w całej Polsce, dla wielu dzieci wypożyczanie książek z biblioteki to okazja, by poznać losy rozpalających wyobraźnię bohaterów i rozwijać nowe pasje.

Nagroda w konkursie to nie tylko spełnienie czytelniczych marzeń, ale też duże wsparcie dla szkół. Placówki zapewniają uczniom dostęp do lektur, a nie zawsze są w stanie uzupełnić zbiory o najnowsze wydawnictwa z kręgu literatury dziecięcej i młodzieżowej, o bestsellerowe tytuły, po które chętnie sięgają uczniowie podstawówek.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here