Ministerstwo Finansów uruchomiło nową usługę „Twój e-PIT”. Dzięki niej podatnik nie będzie zobowiązany do samodzielnego wypełniania swojego zeznania podatkowego.

Deklarację przygotuje w imieniu płatnika Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie przesłanych do urzędów skarbowych przez płatników informacji PIT-11 oraz PIT-8C.

Z przygotowanym PIT-37 oraz PIT-38 będzie można zapoznać się od 15 lutego w serwisie logując się za pomocą danych autoryzujących (PESEL/NIP, daty urodzenia, kwoty przychodu za rok poprzedni oraz kwoty jednego z przychodów za rok 2018) albo używając profilu zaufanego.

Co zrobić z przygotowanym przez skarbówkę PIT-em?

Tak przygotowany PIT będzie można: zweryfikować i zaakceptować bez zmian, poprawić lub uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy. Twój e-PIT będzie można też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie. W takiej sytuacji należy pamiętać, że nawet jeśli podatnik prześle swój PIT przed dniem 15 lutego, będzie on uznany za złożony 15 lutego.

Dostępne na portalu zeznanie będzie zawierało dane, jakie zostały podane w roku ubiegłym (np. dane dotyczące przekazania 1 proc. podatku, czy odliczoną ulgę na dzieci). Jeżeli podatnik nie wykona żadnego ruchu, ani też nie rozliczy się samodzielnie, przygotowane przez KAS zeznanie z dniem 30 kwietnia 2019 roku uznane zostanie za zaakceptowane i przyjęte przez urząd skarbowy.

Kolejną zmianą jest również termin oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku. Od 2019 roku dla rozliczeń złożonych elektronicznie jest to 45 dni. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy podatnik zdecyduje się złożyć swoje zeznanie przed dniem 15 lutego, to skrócony termin zwrotu liczony będzie liczony od tej daty.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podatnicy posiadający Kartę Dużej Rodziny i składający zeznanie drogą elektroniczną mogą liczyć na zwrot nadpłaty w terminie 30 dni od daty złożenia zeznania.

Bez zmian pozostaje możliwość złożenia przez emerytów i rencistów oświadczenia o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego PIT-OP. Oświadczenie będzie można złożyć w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia br.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here