W poniedziałek, 13 stycznia, w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu odbyła się Komisja Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska, podczas której głównym tematem były plany budowy centrum logistycznego na terenie dawnej Huty Katarzyna.

Jak pisaliśmy w grudniu, terenem przy ulicy Staszica zainteresowana jest spółka Panattoni Europe, która już w 2018 roku uzyskała decyzję środowiskową na budowę centrum logistycznego o uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie Centrum magazynowo-produkcyjnego z zapleczem biurowo-socjalnym i infrastrukturą towarzyszącą.

Firma przygotowała dwie koncepcje centrum logistycznego przy ul. Staszica. Pierwsza, dotyczy budowy jednej hali na wszystkich działkach wraz z zieleńcem przy Przemszy, druga na budowę dwóch hal, z pominięciem zieleńca.

Planom tym sprzeciwiają się mieszkańcy, którzy założyli na portalu społecznościowym grupę „Panattoni protest”. Jest to miejsce, gdzie przeciwnicy inwestycji mogą dyskutować o swoich wątpliwościach, a także szukać rozwiązania, jak wspólnymi siłami wpłynąć na zaniechanie realizacji planów w tym miejscu, które ich zdaniem jest gwałtem na historii miasta.

Włodarze podjęli próbę organizacji spotkania, w którym mogliby uczestniczyć zarówno mieszkańcy, jak i przedstawiciele firmy Panattoni, jednak do niego nie doszło.

Natomiast, w poniedziałek, 13 stycznia, w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu odbyła się Komisja Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska podczas której podjęto ten drażliwy temat. Spotkanie przebiegło w bardzo burzliwej atmosferze.

Już na początku mieszkańcy nie kryli swojego wzburzenia względem traktowania ich przez lokalne władze i jej zwierzchników. Pomimo ich prośby, komisja nie została transmitowana na żywo w internecie. – Transmisję odwołano tuż przed posiedzeniem – mówią rozgoryczeni mieszkańcy.

Kolejnym punktem zapalnym było lekceważące traktowanie przybyłych na spotkanie mieszkańców. – Drwina i lekceważenie, a przecież to urzędnicy i radni pełnią społeczną służbę – komentują mieszkańcy.

Niestety, na spotkaniu zabrakło przedstawicieli firmy, którzy być może byliby w stanie odpowiedzieć na nurtujące mieszkańców od wielu tygodni pytania, w tym o: komunikację, skutki ekonomiczne czy ekologiczne, a także walory historyczne miejsca.

Pomimo starań ze strony mieszkańców, nie udało im się pozyskać nowych informacji na temat planowanej inwestycji. Miasto wciąż nie wydało oficjalnego komentarza w tej sprawie, tłumaczy jedynie, że teren nigdy nie należał do miasta, więc próba blokowania inwestycji, która spełnia wymogi formalne, mogłaby doprowadzić do sądowej batalii.

 

Skomentuj przez Facebook

22 KOMENTARZE

 1. Trudno się temu dziwić obecna władza poza stadionem nie ma żadnego pomysłu ani pieniędzy. To podstawowe elementy braku wizji rozwoju dla następnych pokoleń. Jaki poziom takie działania, przykładem pozytywnym jest natomiast Dąbrowa Górnicza pozyskująca inwestycje miliardów.

  • Stadion i stadion, a może napisałbyś, że budują wiadukt przy Makro na przykład? Czyli jednak coś jeszcze powstaje oprócz stadionu.

 2. „Pomimo ich prośby, komisja nie została transmitowana na żywo w internecie”
  Mało tego, pomimo zapewnień UM. Transmisję odwołano tuż przed posiedzeniem.

  Firma Panattoni pokazała mieszkańcom środkowy palec a prezydent i jego przy… w radzie dołączyli się do tego gestu. Ale to już typowe dla Chęcińskiego.

  • Panattoni zapłaciła to po co ma się jeszcze tłumaczyć od tego jest chęciński a on pokazał gdzie ma mieszkańców, przecież wybory są za 4 lata to mieszkańcy mu latają.

  • Ludzie są tak wkurzeni, że wcale bym się nie zdziwił gdyby zorganizowano jakąś blokadę dojazdu do placu budowy. Będą niepotrzebne spiny i szarpanina z policją.

 3. tak mi się przypomniało co Checiński wygadywałł podczas kampanii prezydenckiej 2014
  „Wicemarszałek zapewnia, że będzie spotykał się z mieszkańcami przynajmniej raz na pół roku, by mówić o tym co zamierza robić w mieście, lub na temat tego co zostało już zrobione, a także co będzie się działo.

  – Żeby nie byli zaskakiwani, nawet jeżeli budujemy blaszaka, to mamy obowiązek powiedzieć mieszkańcowi danego osiedla ; słuchaj tu w tym miejscu powstanie jakiś pawilon handlowy. Czy to jest dobre czy złe, ja nie chce tu teraz o tym mówić, bo to są zawsze miejsca pracy, ale niech mieszkaniec o tym wie, ze coś takiego się dzieje. Trzeba im wytłumaczyć dlaczego też tak się dzieje.”

  widać wziął tabletkę i mu przeszło

  • Przecież to była jego zwykła ściema, a jak było widać w Radzie brak ludzi kompetentnych są za to służalczy. Co do przewodniczącego to być może turniej osiedlowy dla dzieci zorganizuje natomiast na temat uwarunkowań dla rozwoju miasta to raczej bladego pojęcia nie ma!

 4. Oj ten Wasz Sosnowiec jest godny pożałowania. Każdy potencjalny inwestor zaczyna od wglądu do planu zagospodarowania przestrzennego Gminy. Owszem w strukturach Waszej Gminy jest duży sztab promocji miasta a reszta to pasztet. Mieszkańcy muszą wybrać taką RM która kontroluje Urząd w Waszym imieniu. Widać gołym okiem czemu i komu ten sztab służy. Wyślijcie ich do sąsiednich Gmin które mają przestrzenne plany zagospodarowania. Zobaczcie co jest w Waszej Gminie. Sosnowiec odbije się od dna ,dopiero jak Władza zacznie Was słuchać i Wam służyć.

 5. Z Sosnowca uciekło 70tys.mieszkańców. Pozostało niecałe 190tys. W tym tempie to Sosnowiec stanie się wioską ok.2060. Ci którzy mają szansę dożyć tęgo roku najpewniej w większości uciekną jak dzieci niektórych miejscowych elit.

  • Niemal wszystkie miasta w regionie tracą mieszkańców, więc nie wiem czemu wprowadzasz zamieszanie. Społeczeństwo się starzeje, program 500 plus się nie sprawdził i rodzi się coraz mniej dzieci. Wielu Polaków wyjechało za pracą zagranicę. Katowice też straciły 70 tysięcy mieszkańców, a to przecież stolica województwa z działającymi do dziś kopalniami węgla. Nie siej więc fermentu, bo rzucić liczbą każdy potrafi, a liczy się nie tylko to co dzieje się w Sosnowcu, ale również w tle czyli okolicznych miastach, a w nich też nie jest najlepiej.
   Ja jakoś nie widzę, aby w Sosnowcu burzono bloki z wielkiej płyty, bo nie ma w nich kto mieszkać, wręcz przeciwnie, co chwilę widzę ogłoszenie, że ktoś kupi mieszkanie w Sosnowcu od ręki.

  • Sosnowiec JEST wioską. A właściwie WIOCHĄ.
   Mentalną.
   Chłop ze wsi wyjdzie. Wieś z chłopa nigdy.

   Lepi pozamiatejta, bo komisyja idzie 😉

    • I najgorsze, że ciągle ją widzę!
     Bez patrzenia w lustro 😉
     Wystarczy spacer po Sosnowcu.

     Po prostu posprzątajcie. Na ulicach i w umysłach.
     Albo inaczej: klepisko skropić wodą i pozamiatać! Od razu będzie lepiej.
     A potem pogadamy…

 6. W Sosnowcu zwyczajnie nie ma pieniędzy a chęciński tylko mydli oczy snami o potędze, są jeszcze jednak ludzie nie na bani i zaczynają to zauważać powinno to w przyszłości dać pewien efekt. Wystarczy przejść Modrzejowską i zobaczyć te pseudo pozytywne przemiany czego efektem jest co drugi lokal pusty a i banki uciekają.

  • Przynajmniej chłopina ma jakąś wizję, ciekawe co by nam PiS zaproponowało. Może coś w stylu: „Słuchajcie, zwyczajnie nie ma pieniędzy, więc nie zrobimy nic. Kluby sportowe się zlikwiduje, Orkiestrę z miasta wywalimy, o Sylwestrze zapomnijcie. Zwiniemy też tramwaje, bo zwyczajnie nie ma pieniędzy. Może starczy na pomnik udomowionego ptactwa płetwonogiego, w końcu gdzieś ludzie muszą chodzić aby się rozerwać. No i oczywiście banki wrócą, ale nie na Modrzejowską tylko na Małachowskiego w miejsce knajp. Pośpiewać będzie można tylko w niedzielę w kościele. Wszystko inne w niedzielę zamykamy.

 7. Знаете ли вы?
  Индонезийской закуской начиняют пирожки, посыпают рис и кладут в лапшу и супы.
  Министр социального обеспечения Израиля однажды назвала почти всех выходцев из СССР своими клиентами.
  Рассказ Стивенсона о волшебной бутылке был опубликован почти одновременно на английском и самоанском языках.
  Копенгагенский собор пришлось выстроить заново после визита англичан в 1807 году.
  Предок вождя революции участвовал в управлении долгами Российской империи.

  arbeca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here