Trwa niezwykła metamorfoza dawnego Parku Harcerskiego. Wkrótce pojawią się tu także atrakcje dla dorosłych.

Park, kiedyś nazywany Harcerskim został w 2014 roku przekazany Zespołowi Szkół Specjalnych nr 4. Od tego czasu trwa dostosowanie parku do potrzeb osób niepełnosprawnych, dla których jest to miejsce aktywizacji zawodowej i społecznej, ale także miejsce spotkań mieszkańców.

Ogród polisensoryczny, czyli wielozmysłowego doświadczania świata, ma na celu wywołanie zaplanowanych wrażeń i uczuć. Obejmuje swym zasięgiem wszystkie zmysły człowieka, a więc wzrok, słuch, smak, węch, dotyk. Poprzez bliski kontakt z przyrodą, dzieci doświadczają nowych bodźców, obcują z nimi.

Dotychczas w pierwszym etapie powstała strefa dla najmłodszych z placem zabaw, padok dla koni oraz mniejsze i większe labirynty roślinne. W drugim etapie powstały okręgi ruchowe dla młodszych dzieci w wieku 9-14 lat. Powstał także hipodrom, a także różnorodne elementy do ćwiczeń czy urządzenia do koordynacji wzrokowo-ruchowej, wieża linowa, koło szumiących traw oraz strefa wypoczynkowa.

Trzeci etap prac zakłada montaż oświetlenia, ogrodzenia i monitoringu oraz powstanie kolejnych kół aktywności, w tym stref dla dorosłych.

– Trzecia część rozbudowy przewiduje utworzenie strefy dla starszych osób. Chcemy, aby osoby przychodzące tu ze swoimi dziećmi lub wnukami także mogły odpocząć i miło spędzić czas – mówi Iwona Durek-Sypek, dyrektor ZSS nr 4.

Już wkrótce powstanie tu kącik szachowy dla seniorów, siłownia pod chmurką, ławki do odpoczynku, które osłaniać będzie pergola, a także krąg dla treningów dla psów, z którego będą mogli skorzystać zarówno mieszkańcy ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, jak i specjaliści, którzy będą sprawdzać czy pies nadaje się do dogoterapii.

– Jest to koncepcja całkowicie autorska, niewiele tego typu kompleksowych rozwiązań istnieje w Europie. Całość ma tworzyć ciekawy przykład rozwiązań architektonicznych i niezwykły pokaz kreatywności – dodaje Iwona Durek.

W ogrodzie zostaną dodane również nowe rośliny. Dodatkowo powstanie ogrodzenie, najprawdopodobniej zamykane na noc. Mimo to mieszkańcy będą mogli w dalszym ciągu korzystać ze wszystkich elementów parku w ciągu dnia.

– Chodzi nam o inkluzję, o bycie razem. Ma to na celu oswojenie mieszkańców z tematem niepełnosprawności – tłumaczy Durek-Syperk. – Jeżeli ktoś ma ochotę może dołączyć do naszych zabaw – dodaje.

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. Takie wesołe miasteczka i biedronki to priorytet Chęćinskiego, a jakie nazewnictwo tych pseudo cudaw .A sralnie dla piesków też też tam powstaną?

  2. Czy ogradzanie tego terenu jest konieczne? Boję się, że właśnie po ogrodzeniu pojawią się problemy z niszczeniem sprzętu. W dodatku wszelkie kraty, siatki, ogrodzenia tworzą bariery i podziały wśród mieszkańców. Warto otwierać takie miejsca na ludzi, a nie zamykać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here