Rozpoczął się remont i rozbudowa zrujnowanej kamienicy Konarzewskich na rynku w Czeladzi.

Jak już pisaliśmy kilka tygodni temu, umowa o wartości 5,7 mln zł została podpisana z konsorcjum firm z Siemianowic Śląskich, które należą do Grupy Efekt. – To sprawdzony partner, który odpowiadał już za budowę Kopalnię Kultury. Wykonawca pełną parą ruszył z remontem i jestem przekonany, że prace będą prowadzone sprawnie, a obiekt będzie perełką naszego Starego Miasta – podkreśla burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Kamienica Konarzewskich w Czeladzi - fot. arch. prywatne
Kamienica Konarzewskich w Czeladzi – fot. arch. prywatne

Kamienica ma być prawdziwą perełką

Kamienica Konarzewskich mieści się przy ulicy Rynek 22 i od wielu lat szpeci wizerunek Starego Miasta w Czeladzi. Budynek należał kiedyś do znanej w mieście rodziny Konarzewskich, która podejmowała wielu ważnych gości. Odbywały się tu m.in. wieczorki brydżowe. – Ta kamienica przez ponad 100 lat zdobiła nasz rynek. Niestety od jakichś 30 lat, stan tego budynku systematycznie się pogarszał, aż w końcu stał się ruiną. Dlatego kilkanaście lat temu miasto postanowiło wykupić kamienicę od właścicieli i przeprowadzić jej rewitalizację. Niestety skończyło na opracowaniu projektu renowacji, który przez wiele lat przeleżał w urzędowych szufladach, bo brakowało środków – przypomina Zbigniew Szaleniec.

Jeszcze w grudniu nie było pewności, czy inwestycja się rozpocznie. Złożone oferty przetargowe był zbyt wysokie. Ostatecznie udało się jednak znaleźć brakujące 1,6 mln zł i prace mogły ruszyć.

Remont Kamienicy Konarzewskich w Czeladzi – fot. UM Czeladź
Remont Kamienicy Konarzewskich w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Gruntowny remont

Przed wykonawcą sporo pracy. Zakres modernizacji obejmuje m.in. remont elewacji, wymianę pokrycia dachowego z papy na nową z blachy miedzianej i montaż nowych instalacji w budynku. Pojawią się też nowe okna i drzwi. Rozebrany ma zostać budynek gospodarczy i handlowy, a całość ma być rozbudowana o nową część.

Miasto pozyskało na przebudowę kamienicy dostało ponad 3 mln zł dofinansowania. Dodatkowe 900 tys. zł przyznano na prowadzenie działalności społecznej w tym obiekcie. Docelowo ma tu bowiem powstać Centrum Usług Społecznych. Będzie ono prowadziło działalność edukacyjną, doradczą i artystyczną. – W obiekcie będą realizowane zadania służące aktywizacji i reintegracji zawodowej poprzez doradztwo zawodowe, opiekę trenera pracy, pośrednictwo pracy, animacje lokalne, działanie butiku z informacjami – wymienia Tomasz Michałek z biura prasowego UM w Czeladzi.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here