9 września ruszyła przebudowa drogi wojewódzkiej nr 913. Przy okazji tej inwestycji wymieniona zostanie sieć wodociągowa i wybudowana kanalizacja sanitarna w pasie drogi.

Przedsięwzięcie, finansowane z budżetu województwa śląskiego, obejmuje przebudowę 13 km odcinka drogi wojewódzkiej nr 913, który przebiega od skrzyżowania z DK 78 w miejscowości Nowa Wieś – Celiny do skrzyżowania z DK 86 w Będzinie. Na całym modernizowanym odcinku powstanie nowa jezdnia o szerokości od 6 do 7 m z nawierzchnią bitumiczną oraz chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe.

Kompleksowe prace

Prace obejmą również przebudowę 10 obiektów inżynierskich, budowę 9 przepustów ekologicznych oraz wykonanie pionowych i poziomych oznaczeń. W trakcie prac wymieniona zostanie także sieć wodociągowa oraz wybudowana kanalizacja sanitarna, o łącznej długości 8 km, w Psarach i Gródkowie.

Dzięki temu, po odbiorach poszczególnych odcinków drogi, Zakład Gospodarki Komunalnej będzie systematycznie podłączał mieszkańców do nowej sieci. Dodatkowo wykonane zostanie zasilanie gablot na 6 wiatach przystankowych.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 124 mln złotych z czego ponad 50 mln stanowi pozyskana w sierpniu ubiegłego roku przez samorząd wojewódzki dotacja unijna. Ponadto, Psary za inwestycje w gminie zapłacą ponad 7 mln złotych. Według umowy prace potrwają do września 2021 roku.

Inwestycja wiąże się z dużymi utrudnieniami

Prace przy przebudowie drogi wojewódzkiej prowadzone będą od godz. 6:00 do 22:00 przez 6 dni w tygodniu. Na remontowanych odcinkach pojawi się ruch wahadłowy lub wyznaczone zostaną objazdy. Bez względu na to czy dany odcinek drogi będzie wyłączony z ruchu czy też nie, nie są przewidziane zmiany trasy autobusów. Przedsięwzięcie wiąże się z wycinką rosnących w pasie drogowym drzew, która pozwoli na poszerzenie jezdni oraz budowę chodników i ścieżek rowerowych.

Pierwsze prace już ruszyły

Pierwsze prace rozpoczęły się 9 września i obejmują odcinek drogi w Siemoni. W planach na ten rok jest również między innymi przebudowa dwóch odcinków DW 913 w gminie Psary. W październiku rozpocznie się także modernizacja w Gródkowie. Na czas prowadzonych prac wprowadzone zostaną objazdy. Bez zmian pozostaną natomiast trasy przejazdu autobusów miejskich oraz autobusu szkolnego.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here