Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zachęca mieszkańców do wyrażania opinii na temat wstępnych założeń metropolitalnych tras rowerowych.

Prezentacja projektu odbędzie się 26 czerwca o godz. 17.00 w siedzibie GZM przy ul. Barbary 21A w Katowicach. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się również, jak będą mogli nanieść na mapę swoje propozycje i pomysły.

– Za nami pierwszy etap prac nad projektem Studium Metropolitalnych Tras Rowerowych, gotowe są już jego najważniejsze założenia. Teraz chcemy uzupełnić je o opinie tych, którzy z tras rowerowych będą korzystać – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

CZYTAJ: Metropolia ma oficera rowerowego. Został nim znany radiowiec

Jak wyjaśnia oficer rowerowy, metropolia chce już teraz przedstawić wersję roboczą opracowania. Tak, aby mieszkańcy mogli nanieść swoje propozycje zmian. – Podczas wtorkowego spotkania uczestnicy dowiedzą się jak zalogować się na platformę Google i zaznaczyć na niej swoje sugestie. Na ich wprowadzenie będziemy czekać do 25 lipca – dodaje Marcin Dworak.

Spotkanie z osobami zainteresowanymi tematyką rowerową odbędzie się 26 czerwca o godz. 17.00 w siedzibie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ul. Barbary 21A, Katowice; sala 326).

CZYTAJ: Rowerowa rewolucja w Czeladzi. Dostali ogromne dofinansowanie

Wersja robocza Studium Metropolitalnych Tras Rowerowych powstaje na bazie dokumentu opracowanego jeszcze przez Górnośląski Związek Metropolitalny. Znajdują się w nim rozwiązania dotyczące przyszłego projektowania ponadlokalnych tras rowerowych.

Rower przez cały rok?

Przypomnijmy, że do 18 czerwca przyjmowane były wnioski do dialogu technicznego, którego efektem będzie wypracowanie najważniejszych założeń modelu funkcjonowania systemu Roweru Metropolitalnego.

Podczas dialogu technicznego analizowana będzie m.in. możliwość zastosowania systemów, pozwalających na to, by Rower Metropolitalny mógł funkcjonować przez cały rok, aby był samoobsługowy i umożliwiał zwrócenia go przez całą dobą, we wszystkie dni tygodnia, w określonej strefie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rower metropolitalny we wszystkich miastach GZM?

– Mamy pewne własne założenia i marzenia odnośnie tego jak Rower Metropolitalny mógłby funkcjonować, ale musimy je teraz skonfrontować z rzeczywistością i faktycznymi możliwościami rynkowymi. Po przeprowadzonym dialogu, skoncentrujemy się na kilku wariantach, przeanalizujemy je, a następnie wybierzemy ten najbardziej optymalny, który będziemy chcieli, aby znalazł się w założeniach przetargowych – wyjaśnia Marcin Marczak, dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego GZM.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wystartował Sosnowiecki Rower Miejski. Poznaj zasady i cennik