Nie jest to ogromna i nowoczesna willa, a skromny i tani dom w Będzinie. Obiekt na tyle spodobał się, że zdobył Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018.

Kilka dni temu ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018. Grand Prix za Dom w Będzinie otrzymała pracownia jojko+nawrocki architekci.

W uzasadnieniu jury podkreśliło, że nagroda ta jest przyznana m.in. za „bezkompromisowo racjonalne potraktowanie zadania projektowego zrealizowanego w ścisłej współpracy z inwestorem na każdym etapie powstawania domu”, a także za „wykreowanie architektonicznej przestrzeni zbudowanej z prostych środków formalnych dobrze wpisującej się w topografię otoczenia, realizującej w pełni oczekiwania inwestora, spełniającej wysokie wymagania energooszczędności, uzyskanie efektu estetycznego architektury”. Eksperci uznali, że ta realizacja architektoniczna dowodzi „dojrzałości autorów w rozumieniu istotnych wartości w architekturze”.

Dom w Będzinie – fot. mat. pras.
Dom w Będzinie – fot. mat. pras.

Autorami projektu jest zespół w składzie Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Bianka Swinder i Barbara Ziemba. Stworzony przez nich dom stoi w Będzinie Grodźcu na dawnym polu. Dom miał być skromny i tani z myślą o małej rodzinie.

Dom w Będzinie – fot. mat. pras.
Dom w Będzinie – fot. mat. pras.

Dom jest parterowy. Ma płaski dach, niewielki taras, posadowiony jest na zboczu wzgórza i wkomponowany w otoczenie, a wnętrze podzielone jest bardzo prosto na cztery strefy – dzienna, nocna, techniczna i taras. – Bardzo duże ograniczenia w budżecie inwestycji wpłynęły na podstawowe decyzje projektowe, wymuszając rewizję praktykowanych sposobów budowania i wykańczania domów, ale jednocześnie pozwoliły na stworzenie rozwiązań podkreślających charakter domu, jego przyszłych mieszkańców i lokalnego kontekstu – tłumaczą architekci.

 

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. Nie ma to jak dorobić parę mądrych zdań do takiej szkarady. Można zaprojektować dom tani i skromny, ale w miarę ładny, a to wygląda jak obora dla krów albo garaż na traktory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here