Tauron Ciepło przygotowuje się do realizacji Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE), który ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Spółka przeznaczy 250 milionów złotych na przyłączenia odbiorców ciepła sieciowego w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

Ciepło sieciowe oferowane przez Tauron Ciepło to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu. Przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej, oznacza bowiem mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przekłada się na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.

W perspektywie oznacza mniej zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach. Daje to roczną redukcję około 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze.

W grudniu 2016 roku Tauron Ciepło złożył wnioski o dofinansowanie swojego Programu Likwidacji Niskiej Emisji w ramach działania 1.7 „Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Program Likwidacji Niskiej Emisji Tauronu ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń, pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach.

– Kompleksowy Program Likwidacji Niskiej Emisji jest jednym z istotnych projektów inwestycyjnych Tauronu zaplanowanych do realizacji na najbliższe lata. Ze względu na jego niezmiernie ważny aspekt społeczny i ekologiczny projekt ten traktujemy priorytetowo – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia.

Łączna wartość środków finansowych przewidzianych na realizację Programu to około 250
milionów złotych z czego wartość dofinansowania, o które spółka się ubiega to około 50 %.

W swoim programie spółka zaplanowała przyłączenie do sieci do 2022 r. odbiorców, do których ma trafić łącznie ponad 180 MW mocy cieplnej.

Przygotowywany program przyłączeniowy obejmie osiem miast aglomeracji śląsko- dąbrowskiej objętych niską emisją tj.: Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice.

W ramach przygotowań do tego, prawdopodobnie największego w skali regionu przedsięwzięcia, spółka wykonała już pełną inwentaryzację w zakresie możliwych do przyłączenia do sieci budynków. Spółka prowadzi także wstępne rozmowy w sprawie przyłączeń z potencjalnymi odbiorcami.

– Liczymy na to, że Program Likwidacji Niskiej Emisji uruchomiony przez TAURON Ciepło zachęci odbiorców do ubiegania się o wsparcie finansowe ze środków unijnych na instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania i ciepłej wody i termomodernizację. O środki te mogą się starać zarówno zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – mówi Jacek Uhryn, prezes zarządu Tauron Ciepło.

Na likwidację niskiej emisji latach 2014-2020 w województwie śląskim, ze środków unijnych mają zostać przeznaczone około 2 miliardy złotych. Zakres dofinansowania ma obejmować m.in. wymianę źródeł ciepła na nieemisyjne i niskoemisyjne oraz przedsięwzięcia związane z poprawą efektywności energetycznej.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. Dobre posunięcie ale przydałoby się podpiąć jak najwięcej!
    a Stara Naftowa?
    a Moniuszki?
    też się łapią?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here