11 stycznia z mieszkańcami Zagłębia spotka się Szymon Hołownia, znany dziennikarz, pisarz i publicysta, który zdecydował się wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Szymon Hołownia 8 grudnia 2018 roku ogłosił, że będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Hołownia jest dziennikarzem i publicystą. Za swoją pracę został uhonorowany nagrodami Grand Press. Napisał też kilkanaście książek, a wielu widzom znany jest z programu „Mam Talent”, który współprowadził przez 11 lat.

Teraz Szymon Hołownia chce tworzyć dobrą politykę i jako obywatelski kandydat zamierza wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich. – Chcę tworzyć dobrą politykę. Niestety, dzisiejszy sposób uprawiania polityki nie jest źródłem inspiracji i wsparcia dla Polek i Polaków. Ciągły konflikt partyjny, którego jesteśmy zakładnikami, odbiera nam nadzieję, że Polska może być gościnnym domem dla nas wszystkich, niezależnie od tego, na kogo głosujemy, w co wierzymy, jacy jesteśmy. Coraz więcej z nas uważa, że niemożliwe jest, by polityka wyglądała inaczej. Tak często powtarzamy twierdzenia typu „polityka to bagno”, że zaczęliśmy uważać je za niepodważalne. Wydarzenia ze stycznia 2019 roku, gdy podczas finału WOŚP w Gdańsku na scenie zabity został prezydent tego miasta, głęboko mną wstrząsnęły i ostatecznie utwierdziły mnie w przekonaniu, że dalej tak być nie może. Nie mogę biernie przyglądać się temu, dokąd zmierzamy – mówi Szymon Hołownia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szymon Hołownia (@szymon.holownia)

– Wierzę, że dobra polityka jest możliwa. Taka, w której jest mniej hejtu i arogancji. W której nie ma partyjnych gierek o stołki, partyjnej sprawiedliwości, partyjnych interesów przedkładanych nad interes nas wszystkich. Wierzę w politykę, która powstaje we wspólnej rozmowie, a nie w oparciu o przekaz dnia. W której moglibyśmy wspólnie działać na rzecz dobra i powoli – ale skutecznie – odkrywać to, co nas łączy, a nie ciągle podkreślać to, co nas dzieli. Przekonywać się, że jedność to nie jednolitość, a pojednana różnorodność. I o taką politykę chcę wspólnie w Wami powalczyć – podkreśla kandydat na prezydenta RP.

Szymon Hołownia – fot. Facebook/Szymon Hołownia
Szymon Hołownia – fot. Facebook/Szymon Hołownia

Szymon Hołownia przyjedzie do Sosnowca

Szymon Hołownia rusza w Polskę i chce rozmawiać z Polakami. W sobotę, 11 stycznia, przyjedzie do Sosnowca i spotka się z mieszkańcami Zagłębia Dąbrowskiego. Zaprosiło go trzech sosnowieckich radnych: Łukasz Krawiec, Kamil Wnuk i Paweł Wojtusiak.

Spotkanie – w ramach przedwyborczego cyklu „Rozmowy Polaków” – odbędzie się 11 stycznia o godzinie 10.00 w Wyższej Szkole Humanitas.

Kim jest Szymon Hołownia?

Szymon Hołownia urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. W tym też mieście ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Następnie studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szymon Hołownia (@szymon.holownia)

Hołownia był m.in. redaktorem działu kultury „Gazety Wyborczej”, felietonistą i redaktorem działu społecznego „Newsweek Polska”, zastępcą redaktora naczelnego „Ozonu”, redaktorem działu Plus Minus, felietonistą tygodnika „Wprost”. Obecnie teksty Hołowni można przeczytać w „Tygodniku Powszechnym”. Za swoje wywiady został dwukrotnie nagrodzony statuetką Grand Press – w 2006 i 2007 roku.

Szymon Hołownia prowadził też audycje radiowe i telewizyjne. W latach 2007-2012 był dyrektorem programowym stacji Relgia.tv.

Dużą popularność przyniósł mu program TVN „Mam Talent”, który przez 11 lat współprowadził razem z Marcinem Prokopem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szymon Hołownia (@szymon.holownia)

Hołownia jest znany także z działalności charytatywnej, którą prowadzi przez swojego Facebooka. Kandydat na prezydenta jest m.in. założycielem białostockiego oddziału fundacji „Pomoc Maltańska”, fundacji „Kasisi”, skupiającej się na prowadzeniu domu dziecka w Zambii, a także fundacji „Dobra Fabryka”, organizującej pomoc mieszkańcom m.in. Bangladeszu, Mauretanii, Rwandy, Burkiny Faso czy Senegalu.

Hołownia jest żonaty z Urszulą Brzezińską-Hołownią, oficerem zawodowym Wojska Polskiego i pilotką myśliwca MiG-29. Mają dwuletnią córkę.

Skomentuj przez Facebook

24 KOMENTARZE

 1. Dlaczego Pan pomija swoje miasto rodzinne, czyżby nie z powodu że tam wiedzą kim Pan jest?.
  Sosnowiec i tak nazbyt dobrze postrzegany jest w kraju jako miasto wszelkiego możliwego zła.
  Nic dziwnego że został Pan zaproszony przez „wybitne” elity tego miasta.

  • Jestem z Sosnowca i jestem obywatelką tego kraju. Zamierzam iść na spotkanie i juz wiem, że będę głosować na niego. Jestem szczesliwa, że ktoś taki w tym całym chaosie kandyduje.

  • Cytuje: „Sosnowiec i tak nazbyt dobrze postrzegany jest w kraju jako miasto wszelkiego możliwego zła. Nic dziwnego że został Pan zaproszony przez „wybitne” elity tego miasta”.
   Jestem mieszkanką Sosnowca i jest mi wstyd za takich ludzi jak Pan/Pani. Jesli nie ma Pan/Pani nic ciekawego do powiedzenia z wlasnego doswiadczenia, to prosze jednak milczec, a nie obrazac nasze miasto, osob w nim mieszkajacych i elit rzadzacych bezpodstawnie.

  • Zapewne chciałeś się popisać swoją wiedzą historyczną i jednocześnie ogłosić, że Sosnowiec to komuna, a publicznie się zbłaźniłeś. Poczytaj czym było Czerwone Zagłębie i poczytaj o wynikach wyborów w Sosnowcu (2 razy z rzędu wygrało PiS a pogrobowcy komuchów dopiero na 3 miejscu).

   • Historia początków Zagłębia jest ściśle związana z ruchem robotniczym. Przed okresem industrializacją nie było czegoś takiego jak Zagłębie.

    • Czerwone Zagłębie i Republika Zagłębiowska to nie początek Zagłębia, ale 1905 r. i zryw Zagłębiaków przeciwko ruskim. Dopiero po 45 roku komuchy ukradły dla siebie to określenie podobnie jak Hitler swastykę.

     • Powstanie republiki Zagłębiowskiej datuje się na 1905. Ja wiem że teraz jest moda na jeden kierunek polityczny ale naprawdę nie ma czego się wstydzić że ruch ten był lewicowym ruszeniem. Myślę że za obecny stan wiedzy ludzi odpowiadają pseudo-regionaliści rodem ze stadionu, którzy sieją dezinformacje wśród młodzieży. Jak nie podoba ci się „czerwony” rodowód Zagłębia to odwołuj się do Księstwa Siewierskiego lub Klucza Sławkowskiego w zależności po której strony Przemszy mieszkasz.
      Pozdrawiam.

    • Ostatnie wybory parlamentarne i poprzednie w 2015 roku w Sosnowcu wygrało PiS. Mam nadzieję, że co najmniej dwa razy jeszcze wygra dla dobra Polski i Polaków.

  • Raczej jest to współpraca przeciw PIS i walka o drugą turę, ale co do tej trójki to element propagandy i manifestacja bezpartyjności lecz jak się nadarzy okazja sięgną po każdy kawałek zdobyczy i całą pulę. Miejsce spotkania jest raczej dowodem tej tezy.

 2. Do Jacka-. Jeżeli Panowie zapraszający Pana Hołownię posiadają wykształcenie polityczne (politologia), to wiedzą jak zachować się w palityce- tak jak cyrkowiec po szkole cyrkowej. Jeżeli to prawda to powszechne powiedzenie : co złe jest w Sosnowcu. Mieszkańcy miasta jeśli jest to prawdą, uważajcie aby nas nie zmanipulowano.

 3. Kandydat tvn jest kandydatem obywatelskim? Hahaha PO bis!
  Wrzutka gościa by trochę głosów konserwatystom zabrać, a w 2 turze oczywisty blender liberalno-lewicowy z jednym ogólnikiem wspólnym punktem programowym. Mydlenie oczy jedynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here