11 stycznia z mieszkańcami Zagłębia spotka się Szymon Hołownia, znany dziennikarz, pisarz i publicysta, który zdecydował się wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Szymon Hołownia 8 grudnia 2018 roku ogłosił, że będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Hołownia jest dziennikarzem i publicystą. Za swoją pracę został uhonorowany nagrodami Grand Press. Napisał też kilkanaście książek, a wielu widzom znany jest z programu „Mam Talent”, który współprowadził przez 11 lat.

Teraz Szymon Hołownia chce tworzyć dobrą politykę i jako obywatelski kandydat zamierza wystartować w tegorocznych wyborach prezydenckich. – Chcę tworzyć dobrą politykę. Niestety, dzisiejszy sposób uprawiania polityki nie jest źródłem inspiracji i wsparcia dla Polek i Polaków. Ciągły konflikt partyjny, którego jesteśmy zakładnikami, odbiera nam nadzieję, że Polska może być gościnnym domem dla nas wszystkich, niezależnie od tego, na kogo głosujemy, w co wierzymy, jacy jesteśmy. Coraz więcej z nas uważa, że niemożliwe jest, by polityka wyglądała inaczej. Tak często powtarzamy twierdzenia typu „polityka to bagno”, że zaczęliśmy uważać je za niepodważalne. Wydarzenia ze stycznia 2019 roku, gdy podczas finału WOŚP w Gdańsku na scenie zabity został prezydent tego miasta, głęboko mną wstrząsnęły i ostatecznie utwierdziły mnie w przekonaniu, że dalej tak być nie może. Nie mogę biernie przyglądać się temu, dokąd zmierzamy – mówi Szymon Hołownia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szymon Hołownia (@szymon.holownia)

– Wierzę, że dobra polityka jest możliwa. Taka, w której jest mniej hejtu i arogancji. W której nie ma partyjnych gierek o stołki, partyjnej sprawiedliwości, partyjnych interesów przedkładanych nad interes nas wszystkich. Wierzę w politykę, która powstaje we wspólnej rozmowie, a nie w oparciu o przekaz dnia. W której moglibyśmy wspólnie działać na rzecz dobra i powoli – ale skutecznie – odkrywać to, co nas łączy, a nie ciągle podkreślać to, co nas dzieli. Przekonywać się, że jedność to nie jednolitość, a pojednana różnorodność. I o taką politykę chcę wspólnie w Wami powalczyć – podkreśla kandydat na prezydenta RP.

Szymon Hołownia – fot. Facebook/Szymon Hołownia
Szymon Hołownia – fot. Facebook/Szymon Hołownia

Szymon Hołownia przyjedzie do Sosnowca

Szymon Hołownia rusza w Polskę i chce rozmawiać z Polakami. W sobotę, 11 stycznia, przyjedzie do Sosnowca i spotka się z mieszkańcami Zagłębia Dąbrowskiego. Zaprosiło go trzech sosnowieckich radnych: Łukasz Krawiec, Kamil Wnuk i Paweł Wojtusiak.

Spotkanie – w ramach przedwyborczego cyklu „Rozmowy Polaków” – odbędzie się 11 stycznia o godzinie 10.00 w Wyższej Szkole Humanitas.

Kim jest Szymon Hołownia?

Szymon Hołownia urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. W tym też mieście ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Następnie studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szymon Hołownia (@szymon.holownia)

Hołownia był m.in. redaktorem działu kultury „Gazety Wyborczej”, felietonistą i redaktorem działu społecznego „Newsweek Polska”, zastępcą redaktora naczelnego „Ozonu”, redaktorem działu Plus Minus, felietonistą tygodnika „Wprost”. Obecnie teksty Hołowni można przeczytać w „Tygodniku Powszechnym”. Za swoje wywiady został dwukrotnie nagrodzony statuetką Grand Press – w 2006 i 2007 roku.

Szymon Hołownia prowadził też audycje radiowe i telewizyjne. W latach 2007-2012 był dyrektorem programowym stacji Relgia.tv.

Dużą popularność przyniósł mu program TVN „Mam Talent”, który przez 11 lat współprowadził razem z Marcinem Prokopem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szymon Hołownia (@szymon.holownia)

Hołownia jest znany także z działalności charytatywnej, którą prowadzi przez swojego Facebooka. Kandydat na prezydenta jest m.in. założycielem białostockiego oddziału fundacji „Pomoc Maltańska”, fundacji „Kasisi”, skupiającej się na prowadzeniu domu dziecka w Zambii, a także fundacji „Dobra Fabryka”, organizującej pomoc mieszkańcom m.in. Bangladeszu, Mauretanii, Rwandy, Burkiny Faso czy Senegalu.

Hołownia jest żonaty z Urszulą Brzezińską-Hołownią, oficerem zawodowym Wojska Polskiego i pilotką myśliwca MiG-29. Mają dwuletnią córkę.