W dąbrowskim szpitalu po raz kolejny zawieszono oddział położniczo-ginekologiczny i noworodkowy. Tym razem z powodu remontu, którego pacjentki oczekiwały od lat. 

To nie pierwsza taka sytuacja w dąbrowskim szpitalu im. Sz. Starkiewicza, kiedy zawiesza się oddział położniczy. W 2017 roku był nieczynny przez kilka miesięcy. Przypomnijmy – w czerwcu 2015 roku prywatna spółka Perinatologia Śląska przejęła oddziały noworodkowy i położniczo-ginekologiczny szpitala w Dąbrowie Górniczej Obydwa oddziały mocno kulały, a z roku na rok coraz więcej pacjentek omijało je szerokim łukiem, wybierając porodówki w innych miastach. Miało się to zmienić po prywatyzacji oddziałów. Chwilowo było lepiej, ale szybko się skończyło. I tak, pod koniec ubiegłego roku, sprywatyzowane oddziały stały się ponownie częścią publicznego szpitala.

Jak się okazuje, obecnie oddział jest zamknięty. Powód? Tym razem remont.
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie szpitala: „Od dnia 01.10.2018r. do dnia 31.10.2018r. będzie remontowany Oddział Położniczy oraz Oddział Neonatologiczny”.

– Remont na oddziale położniczo-ginekologicznym obejmuje modernizację sal chorych, w których m.in. zostaną wymienione wykładziny podłogowe, odnowione ściany oraz zostaną utworzone węzły sanitarne co powinno w znacznym stopniu poprawić komfort pobytu pacjentek w oddziale. Oddział jest także systematycznie doposażany w sprzęt medyczny m.in. w nowe aparaty KTG – informuje szpitala.

Po remoncie na oddziale położniczo-ginekologicznym będzie 20 łóżek. Władze szpitala poinformowały również, że uzyskały zgodę od wojewody śląskiego oraz Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na czasowe zaprzestanie działalności oddziału położniczego i oddziału neonatologicznego.

ZCO wystąpiło do Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, Szpitala Powiatowego w Zawierciu, a także Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach z wnioskiem o realizację świadczeń z zakresu położnictwa i neonatologii na rzecz pacjentów z Dąbrowy Górniczej.

Z kolei remont na oddziale neonatologicznym obejmuje modernizację sal chorych, w których m.in. zostaną wymienione wykładziny podłogowe, odnowione ściany. Na oddziale mają się pojawić nowe stanowiska do resuscytacji noworodka, kardiomonitory, urządzenia NCPAP, a także aparat do usg dla noworodków.

Modernizacja oddziałów i zakup części sprzętu są finansowane z dotacji miasta (około 650 tys. zł), środków własnych ZCO, a także środków pozyskanych przez ZCO z WOŚP (około 720 tys. zł). Warto także dodać, że od stycznia do końca września w dąbrowskim szpitalu odbyło się 397 porodów.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here