Od 25 listopada akredytowani uczestnicy Szczytu Klimatycznego ONZ będą podróżować bezpłatną komunikacją zbiorową po całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Liniami autobusowymi COP1 i COP2 oraz liniami tramwajowymi COPT i COP24 bezpłatnie będą mogli podróżować również mieszkańcy – bez identyfikatorów szczytu.

W dniach 3-14 grudnia 2018 roku stolica województwa będzie gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). To największe wydarzenie w regionie zgromadzi w Katowicach blisko 30 tys. delegatów z 196 krajów.

Bezpłatna komunikacja z akredytacją Szczytu klimatycznego

Uczestnicy Szczytu klimatycznego w Katowicach będą bezpłatnie podróżować komunikacją zbiorową na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Do przejazdów będą uprawniać specjalne identyfikatory, które otrzymają akredytowani uczestnicy COP24. Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać od 25 listopada do 16 grudnia 2018 r. Wszystko po to, aby ułatwić delegatom oraz obsłudze Szczytu dojazd do centrum Katowic, gdzie będą toczyć się dyskusje na temat najważniejszych zagadnień związanych ze światową polityką klimatyczną. Uruchomione zostaną również dwie specjalne linie autobusowe i tramwajowe, z których bezpłatnie będą mogli korzystać również mieszkańcy.

Nawet 30 tys. uczestników z całego świata spodziewanych jest w Katowicach podczas 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbędzie się w dniach od 3 do 14 grudnia. Wydarzenie posiada rangę najważniejszego globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej.

Delegaci, wolontariusze oraz przedstawiciele mediów z całego świata, którzy będą relacjonować to wydarzenie, będą zakwaterowani również w okolicznych miastach. Dla osób biorących udział w tym wydarzeniu komunikacja zbiorowa będzie optymalną formą podróżowania po Metropolii.

Bezpłatne przejazdy w całej Metropolii

Aby ułatwić osobom biorącym udział w COP24 poruszanie się po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, podjęto zarządzenie o objęciu akredytowanych uczestników Szczytu bezpłatnymi przejazdami komunikacją miejską na terenie Metropolii. Do bezpłatnego podróżowania będą upoważniały specjalne identyfikatory, które zostaną przyznane delegatom, wolontariuszom COP24 i przedstawicielom mediów.

– W związku z organizacją na terenie Katowic Szczytu klimatycznego ONZ, uczestnicy tego wydarzenia zostaną w całości zwolnieni z obowiązku uiszczania opłat za przejazd komunikacją miejską – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, odpowiedzialny za sprawy związane z transportem.

Oficjalne rozpoczęcie Szczytu odbędzie się wprawdzie 3 grudnia, ale wiemy, że pierwsi uczestnicy będą zjeżdżać do Metropolii dużo wcześniej. Stąd decyzja, aby bezpłatna komunikacja funkcjonowała już od 25 listopada – dodaje.

Bezpłatne przejazdy dla akredytowanych uczestników Szczytu będą dotyczyć regularnych linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Bezpłatnie będą mogli podróżować także uruchomionymi z inicjatywy GZM ekspresowymi liniami autobusowymi na lotnisko, ale z wyłączeniem pierwszego kursu, czyli z lotniska w Pyrzowicach do Katowic, jeśli uczestnicy nie będą w tym czasie jeszcze posiadać specjalnego identyfikatora.

– Osoby wracające ze Szczytu, czy też korzystające z przejazdów liniami lotniskowymi w trakcie jego trwania np. podróżując z Będzina do Katowic, będą mogli korzystać z nich bez żadnych opłat, jeśli posiadają ze sobą specjalny identyfikator COP24 – tłumaczy Mariusz Dziesiński, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu GZM.

Wyjątkiem jest pierwszy przejazd, czyli z portu lotniczego do Katowic, kiedy uczestnicy nie będą jeszcze mieli identyfikatorów COP24. Stąd też organizatorzy szczytu informują akredytowanych delegatów, że będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami na lotnisko, z wyjątkiem tego pierwszego przejazdu z lotniska do Katowic – dodaje.

Pociągi i dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe

Bezpłatne przejazdy dla uczestników Szczytu będą obowiązywać w komunikacji KZK GOP, MZK Tychy i MKZP Tarnowskie Góry. Delegaci, organizatorzy, wolontariusze COP24 oraz dziennikarze będą mogli także bezpłatnie podróżować pociągami Kolei Śląskich, ponieważ KŚ zagwarantuje akredytowanym uczestnikom bezpłatne przejazdy na terenie całego województwa śląskiego.

Ale na tym nie koniec. Na czas trwania Szczytu zostaną wprowadzone dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. KZK GOP, na wniosek miasta Katowice, uruchomi dwie linie autobusowe (COP1 i COP2) oraz dwie linie tramwajowe (COPT, COP24), które będą bezpłatne dla wszystkich uczestników i mieszkańców – również bez identyfikatorów.

Ponadto miasto Katowice we własnym zakresie uruchamia specjalne linie autobusowe dla uczestników Szczytu. Autobusy o oznaczeniach COP3, COP4, COP4N, COP5 i COP5N będą bezpłatnie wozić uczestników Szczytu na podstawie identyfikatorów m.in. do Krakowa, Oświęcimia czy Bielska-Białej.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here