To już ostatnie chwile, aby oddać swój głos w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Na poparcie czeka ponad 100 projektów, a wśród nich popularny i lubiany przez mieszkańców projekt budowy Bulwaru Czarnej Przemszy.
Od kilku lat, za sprawą budżetu obywatelskiego, sosnowiczanie mają realny wpływ na wygląd miasta. Dzięki budżetowi mieszkańcy mogą decydować o wyglądzie swojej okolicy i to bez wychodzenia z domu. W ostatnich latach powstały m.in. siłownie pod chmurką, place zabaw, nowe miejsca parkingowe czy remont dróg i chodników.
Bardzo popularnym i lubianym przez mieszkańców projektem okazała się modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy, który co roku zyskiwał wiele głosów, dzięki którym dotychczas wykonano odcinek od ulicy Wawel do ulicy 1 Maja. Wkrótce powstanie blisko 700-metrowy odcinek pomiędzy ulicami 1 Maja i Przyjaciół Żołnierza.
Bulwar Czarnej Przemszy to projekt obywatelski, który ma na celu rewitalizację brzegu rzeki. Inwestycja, mimo przychylności wielu mieszkańców, od samego początku borykała się z wieloma problemami. Mimo tego, jej pomysłodawcy nie rezygnują, zgłaszając kolejny odciek także i w tegorocznej edycji budżetu.
Tym razem projekt dotyczy brzegu rzeki od ulicy Rybnej w górę biegu Czarnej Przemszy (w kierunku ulicy Śnieżnej). Zadanie to polega na budowie dwukierunkowej drogi rowerowej, z nawierzchnią asfaltową, odseparowanej pasem zieleni od alejki spacerowej dla pieszych. W ramach tego zadania nie przewiduje się budowy małej architektury.

– Głosując na projekt 0/34 przyczynisz się do zmiany oblicza miasta w jego przestrzeni nadrzecznej. To projekt dla wszystkich mieszkańców, od małych dzieci do seniorów, dla pieszych i dla rowerzystów. To projekt już sprawdzony, czego dowodem są już zrealizowane odcinki bulwaru, od parku Sieleckiego do sądu i przy parku Harcerskim. Realizacja kolejnego odcinka zależy tylko od nas! – przekonuje Dariusz Jurek, społecznik i pomysłodawca projektu.
Co ciekawe, projekt znalazł się w grupie projektów ogólnomiejskich. Każdy z mieszkańców będzie mógł oddać trzy głosy – jeden na projekt ogólnomiejski, jeden na projekt ogólnomiejski rejonowy i jeden na strefę dla przedszkoli. Mieszkańcy mogą wybierać spośród ponad 100 projektów, z czego aż 36 znalazło się w strefie ogólnomiejskiej.
– Trudno wybrać bo wszystkie pomysły są fajne. Trzeba więc wybrać mądrze! Trzeba z całej puli wybrać projekty ważne dla wszystkich mieszkańców, a nie takie które służyć będą tylko lokalnie, wąskiej, a czasem i zamkniętej grupce środowiskowej – zauważa Dariusz Jurek. – Dlatego, tym bardziej wydaje się, że włożenie do „jednego wora” projektów naprawdę ogólnomiejskich z projektami szkolnymi jest co najmniej kuriozalne – dodaje.
Głosowanie trwa do 6 października. Swój głos można oddać wyłącznie elektronicznie na stronie internetowej lub w punktach konsultacyjnych. Uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Sosnowca. Na formularzu należy podać adres zamieszkania, numer PESEL, drugie imię, numer telefonu, a także zaznaczyć oświadczenie o prawdziwości podanych danych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie.
Miasto zwycięskie projekty zrealizuje w 2020 roku. Wśród zadań, które przeszły pozytywną weryfikację, oprócz modernizacji kolejnego odcinka bulwaru znalazły się m.in.: Rowerowo-rolkowo-tyrolkowa strefa aktywności przy ul. Lenartowicza, park linowy wraz ze ścianką i trampolinami, strefa aktywnego seniora czy tężnia solankowa w parku im. Jacka Kuronia.
Oby to dociągnąć od Trójkąta do Będzina!!
A potem wzdłuż Białej P. do Maczek –> Sławków, Bukowno, Sosina
No dobra. Powiedzmy że dociągną w przyszłości do Śnieżnej. Ale jak dalej do Będzina? Chyba tylko przez mostek do ul. Będzińskiej i połączenie ze ścieżką rowerową przy Żylecie.
Ja bym tą ścieżkę poprowadził od mostku przy ulicy Śnieżnej w kierunku Muzeum Zagłębia w Parku Schoena, dalej już w Będzinie obok MPWiK ulicą Kościuszki, wzdłuż torów kolejowych do stacji Będzin (nie mylić z Będzin Miasto) i w tym miejscu skręcamy w lewo, ulica Słowiańska i znowu ścieżka może biec wzdłuż Czarnej Przemszy już do samego Zamku w Będzinie. Fajny sposób na ominięcie terenu oczyszczalni i elektrociepłowni. Zresztą w Będzinie na tym fragmencie ulicy Kościuszki ta trasa ma już jakieś oznaczenia na słupach, że to żółty szlak rowerowy, ale to same oznaczenia, specjalnej nawierzchni nigdy tam nie wykonano.
Przez park jak kolega prawi wygląda, że będzie lepi 👌👌👍😎 niźli do Żylety
Jeszcze jakby się dało pod ulicą przejechać do byłych ogródków działkowych!!
PS
czemu to takie opuszczone? nie lepiej pomóc zieleni i nasadzić drzew?
Pierwsze dwa zdania artykułu mówią wszystko.
To złudzenie demokracji dla około 200 tysięcy mieszkańców warte 8 mln.
A niech się gawiedź cieszy, że ma na coś wpływ.
Tak się zastanawiam, jak te 8 baniek ma się do 150 na stadion o których decyduje 25 radnych?
Komu więc oni służą jak nie mieszkańcom?
Kogo wybraliśmy i za co im płacimy?
O zarządzaniu budżetem miasta wartym ponad miliard już nie wspominam.
Sprzeczajcie się o ścieżkę… hieroj olympiakoj agones 2019.
3 głosy? ja myslałem ze sa 2…