To już ostatnie chwile, aby oddać swój głos w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Na poparcie czeka ponad 100 projektów, a wśród nich popularny i lubiany przez mieszkańców projekt budowy Bulwaru Czarnej Przemszy.

Od kilku lat, za sprawą budżetu obywatelskiego, sosnowiczanie mają realny wpływ na wygląd miasta. Dzięki budżetowi mieszkańcy mogą decydować o wyglądzie swojej okolicy i to bez wychodzenia z domu. W ostatnich latach powstały m.in. siłownie pod chmurką, place zabaw, nowe miejsca parkingowe czy remont dróg i chodników.

Bardzo popularnym i lubianym przez mieszkańców projektem okazała się modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy, który co roku zyskiwał wiele głosów, dzięki którym dotychczas wykonano odcinek od ulicy Wawel do ulicy 1 Maja. Wkrótce powstanie blisko 700-metrowy odcinek pomiędzy ulicami 1 Maja i Przyjaciół Żołnierza.

Bulwar Czarnej Przemszy to projekt obywatelski, który ma na celu rewitalizację brzegu rzeki. Inwestycja, mimo przychylności wielu mieszkańców, od samego początku borykała się z wieloma problemami. Mimo tego, jej pomysłodawcy nie rezygnują, zgłaszając kolejny odciek także i w tegorocznej edycji budżetu.

Tym razem projekt dotyczy brzegu rzeki od ulicy Rybnej w górę biegu Czarnej Przemszy (w kierunku ulicy Śnieżnej). Zadanie to polega na budowie dwukierunkowej drogi rowerowej, z nawierzchnią asfaltową, odseparowanej pasem zieleni od alejki spacerowej dla pieszych. W ramach tego zadania nie przewiduje się budowy małej architektury.

Bulwar Czarnej Przemszy - fot. BCP
Bulwar Czarnej Przemszy – fot. BCP

– Głosując na projekt 0/34 przyczynisz się do zmiany oblicza miasta w jego przestrzeni nadrzecznej. To projekt dla wszystkich mieszkańców, od małych dzieci do seniorów, dla pieszych i dla rowerzystów. To projekt już sprawdzony, czego dowodem są już zrealizowane odcinki bulwaru, od parku Sieleckiego do sądu i przy parku Harcerskim. Realizacja kolejnego odcinka zależy tylko od nas! – przekonuje Dariusz Jurek, społecznik i pomysłodawca projektu.

Co ciekawe, projekt znalazł się w grupie projektów ogólnomiejskich. Każdy z mieszkańców będzie mógł oddać trzy głosy – jeden na projekt ogólnomiejski, jeden na projekt ogólnomiejski rejonowy i jeden na strefę dla przedszkoli. Mieszkańcy mogą wybierać spośród ponad 100 projektów, z czego aż 36 znalazło się w strefie ogólnomiejskiej.

– Trudno wybrać bo wszystkie pomysły są fajne. Trzeba więc wybrać mądrze! Trzeba z całej puli wybrać projekty ważne dla wszystkich mieszkańców, a nie takie które służyć będą tylko lokalnie, wąskiej, a czasem i zamkniętej grupce środowiskowej – zauważa Dariusz Jurek. – Dlatego, tym bardziej wydaje się, że włożenie do „jednego wora” projektów naprawdę ogólnomiejskich z projektami szkolnymi jest co najmniej kuriozalne – dodaje.

Głosowanie trwa do 6 października. Swój głos można oddać wyłącznie elektronicznie na stronie internetowej lub w punktach konsultacyjnych. Uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Sosnowca. Na formularzu należy podać adres zamieszkania, numer PESEL, drugie imię, numer telefonu, a także zaznaczyć oświadczenie o prawdziwości podanych danych i wyrażenie zgody na ich przetwarzanie.

Miasto zwycięskie projekty zrealizuje w 2020 roku. Wśród zadań, które przeszły pozytywną weryfikację, oprócz modernizacji kolejnego odcinka bulwaru znalazły się m.in.: Rowerowo-rolkowo-tyrolkowa strefa aktywności przy ul. Lenartowicza, park linowy wraz ze ścianką i trampolinami, strefa aktywnego seniora czy tężnia solankowa w parku im. Jacka Kuronia.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

 1. No dobra. Powiedzmy że dociągną w przyszłości do Śnieżnej. Ale jak dalej do Będzina? Chyba tylko przez mostek do ul. Będzińskiej i połączenie ze ścieżką rowerową przy Żylecie.

  • Ja bym tą ścieżkę poprowadził od mostku przy ulicy Śnieżnej w kierunku Muzeum Zagłębia w Parku Schoena, dalej już w Będzinie obok MPWiK ulicą Kościuszki, wzdłuż torów kolejowych do stacji Będzin (nie mylić z Będzin Miasto) i w tym miejscu skręcamy w lewo, ulica Słowiańska i znowu ścieżka może biec wzdłuż Czarnej Przemszy już do samego Zamku w Będzinie. Fajny sposób na ominięcie terenu oczyszczalni i elektrociepłowni. Zresztą w Będzinie na tym fragmencie ulicy Kościuszki ta trasa ma już jakieś oznaczenia na słupach, że to żółty szlak rowerowy, ale to same oznaczenia, specjalnej nawierzchni nigdy tam nie wykonano.

   • Przez park jak kolega prawi wygląda, że będzie lepi 👌👌👍😎 niźli do Żylety
    Jeszcze jakby się dało pod ulicą przejechać do byłych ogródków działkowych!!

    PS
    czemu to takie opuszczone? nie lepiej pomóc zieleni i nasadzić drzew?

 2. Pierwsze dwa zdania artykułu mówią wszystko.
  To złudzenie demokracji dla około 200 tysięcy mieszkańców warte 8 mln.
  A niech się gawiedź cieszy, że ma na coś wpływ.
  Tak się zastanawiam, jak te 8 baniek ma się do 150 na stadion o których decyduje 25 radnych?
  Komu więc oni służą jak nie mieszkańcom?
  Kogo wybraliśmy i za co im płacimy?
  O zarządzaniu budżetem miasta wartym ponad miliard już nie wspominam.
  Sprzeczajcie się o ścieżkę… hieroj olympiakoj agones 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here