11 listopada obchodzić będziemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zagłębiowskie miasta również włączają się w obchody. Sprawdź, co przygotowały.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Tegoroczne święto będzie miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ mija sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość.

Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru naszego kraju. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka trwała długo, aż w końcu, po wielu latach, nasz kraj odzyskał suwerenność, dlatego jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych.

101 lat temu Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. Z tej okazji w wielu zagłębiowskich miastach organizowane będą wydarzenia upamiętniające ten ważny dla wszystkich Polaków dzień.

BĘDZIN

W królewskim mieście oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy. O godz. 10.15 na Placu Trzeciego Maja odbędą się uroczystości przy pomniku Poległym na Wolną Polskę.

Tego dnia już po raz kolejny odbędzie się także Będziński Bieg Niepodległości. Dla biegaczy przygotowano dystans 11 kilometrów, z wymagającym podbiegiem pod górę św. Doroty. Drugim wariantem jest trasa o długości 7 km, na której ścigają się biegacze i miłośnicy nordic walking. Początek o godz. 12.00.

CZELADŹ

W Czeladzi obchody rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny (godz. 10.00). Msza celebrowana będzie przez ks. kan. Jarosława Wolskiego w kościele św. Stanisława B.M. Następnie, o godz. 11:30 odbędzie się uroczystość pod obeliskiem pamięci poległych czeladzian w walce o wyzwolenie narodowe.

Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców, a szczególnie młodzież, także poczty sztandarowe placówek oświatowych, organizacji związkowych i społecznych do uczestnictwa w miejskich obchodach naszego święta narodowego. Oddajmy hołd bohaterom, dzięki którym Polska jest wolnym i niepodległym krajem – zaprasza Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

DĄBROWA GÓRNICZA

W dębowym mieście, podobnie jak w pozostałych miastach Zagłębia, obchody z udziałem pocztów sztandarowych organizacji, stowarzyszeń, placówek oświatowych, instytucji rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny (godz. 11.00). Wcześniej, bo o godz. 10.00 na Placu Bema złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy.

O godz. 11.11 z parku Hallera ruszy Dąbrowski Bieg dla Niepodległej na dystansie ok. 2 km. Trasa prowadzi alejkami w Parku Hallera, ulicami: Dojazdową, Kościuszki i Królowej Jadwigi. Bieg ten będzie typowo rekreacyjny, a udział w nim może wziąć każdy chętny, także miłośnicy nordic walking.

Oficjalne uroczystości odbędą się o godz. 13:00 przed Pałacem Kultury Zagłębia. Przedstawiciele miejskich organizacji, stowarzyszeń, placówek oświatowych i instytucji złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą 11. Pułkowi Piechoty Zagłębiaków.

Następnie, o godz. 16.30, w Fabryce Pełnej Życia zorganizowane zostanie ognisko patriotyczne. Wydarzenie to przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej, którzy przy ognisku wykonają pieśni patriotyczne.

SOSNOWIEC

W Sosnowcu obchody rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele św. Piotra i Pawła w Maczkach. Następnie złożone zostaną kwiaty przy Krzyży Wolności (godz. 10.00) oraz popiersiu Tadeusza Wolności (10.30). O godz. 12.00 odprawiona zostanie msza w Katedrze Wniebowzięcia NMP.

O godz. 16.00 odbędą się uroczystości przy Lapidarium Armii Krajowej przy ul. Popiełuszki 44 (Zagórze-Mec). W ramach uroczystości odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę, zaplanowano również występy patriotyczne młodzieży z zagórskich szkół, rozdawanie pamiątkowych śpiewników i wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych, pokazy pirotechniczne Stowarzyszenia Obronnego Pancernik, a także zwiedzanie Lapidarium AK, patriotyczne ognisko i pieczenie kiełbasek.

O godz. 19.00 w kościele św. Tomasza Apostoła przy ulicy Orlej 19 odbędzie się – organizowany przez Miejski Klub im. Jana Kiepury – koncert muzyki polskiej z okazji dnia niepodległości.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Komunikacja miejska w Święto Niepodległości. Jak pojedziemy 11 listopada?

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. „W Sosnowcu obchody rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny”
    To jest chichot historii. Utraciliśmy niepodległość w wyniku działania Kościoła, który potem nakazywał Polakom uległość wobec zaborców i nastawiał ludzi przeciwko powstańcom a koniec nie chciał uznać wolnej Polski. A teraz ludzie świętują to w kościele…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here