Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - fot. mat. pras.

2 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Z tej okazji miasta Zagłębia Dąbrowskiego przygotowały specjalny program obchodów.

Autyzm to nie choroba, to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. W Polsce jedno dziecko na sto ma zdiagnozowany autyzm, dlatego niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na ten temat.

Co roku, 2-go kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Polska zapala się na niebiesko. Akcja podczas której budynki w całym kraju świecą dla osób z autyzmem dotarła również do miast Zagłębia Dąbrowskiego. Celem akcji jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Jednak niebieskie światło to nie wszystko!

W Będzinie obchody rozpoczną się już 30 marca od przemarszu ulicami miasta.

– Pomimo tego, że światowy Dzień Autyzmu przypada na dzień 2 kwietnia, nasze obchody rozpoczniemy już 30 marca o godz. 10.00 – mówią Katarzyna Kubanek i Joanna Belter-Czerniak – wychowawcy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie. – Obchody w naszej placówce będą trwały cały kwiecień, a 2 kwietnia nasz ośrodek podświetlony będzie na niebiesko – dodają.

Do obchodów zaproszone zostały przedszkola i szkoły, w których uczą się osoby z autyzmem ich rodzice i opiekunowie. Uroczystość zakończy przemowa wicedyrektor ośrodka oraz relacją rodzica dziecka z autyzmem. Ponadto w starostwie będzie również punkt konsultacyjny- obsługiwany przez pedagogów i psychologów.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W Dąbrowie Górniczej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży przyłączając się do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizuje 30 marca warsztaty i prelekcje na temat zaburzeń integracji sensorycznej pt: „Autyzm – życie w świecie oszukiwanym przez zmysły”, a 3 kwietnia warsztat, pt: „Jak uczyć dziecko z autyzmem. Wykorzystanie wiedzy w praktyce”. Warsztat skierowany jest do wszystkich rodziców, nauczycieli i osób zainteresowanych tematyką osób z autyzmem.

2 kwietnia na Placu Stulecia czyli popularnej Patelni stanie punkt informacyjny, w którym rodzice dzieci z autyzmem będą dyżurować, informować i pokazywać światu, że autyzm to nie koniec świata. Oprócz rodziców i dzieci z autyzmem pojawią się także zaproszeni goście. Ponadto, w trakcie wydarzenia odbędzie się wspólne malowanie, kolorowanie, ozdabianie ciasteczek, występy muzyczne i taneczne, animacje dla dzieci i wiele więcej.