W sobotę, 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. Nauczyciele oczekują na konkretne działania ze strony rządu do września.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował, że strajk nauczycieli zostanie zawieszony w sobotę, 27 kwietnia o godz. 6:00. – Zawieszamy strajk, ale nie protest! Walka trwa i będzie trwała do skutku! Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap. Mamy program: „Szkoła na szóstkę” mi dajemy premierowi czas na jego realizację do września! – podkreśla Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

ZNP nie podpisze porozumienia, które zaakceptowała Solidarność. – Jesteśmy w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem. Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży – tłumaczy Broniarz.

Prezes ZNP podkreślił, że zawieszenie ma na celu zapewnienie uczniom warunków do zakończenia nauki. – Strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku – mówi prezes ZNP.

Strajk zostaje zawieszony do września. – Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe – dodał Broniarz.

Co zyskali nauczyciele w ciągu kilkunastodniowego strajku? Jak podkreśla zarząd ZNP negocjacje posunęły się do przodu. W ciągu 17 dni udało się uzyskać 10 proc. podwyżkę od września, skrócić awans zawodowy z 15 do 10 lat, uwolnić dodatek stażowy (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji oraz wprowadzić do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

– To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych. Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii: zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji, rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego – mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, które identyfikują się z mocnym systemem edukacji w naszym kraju oraz zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami – zaznaczają przedstawiciele ZNP.

Program „Szkoła na szóstkę” to: wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister), kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zmniejszenie biurokracji w szkołach, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli oraz wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

Pieniądze zebrane na fundusz strajkowy przekazane zostaną najbardziej potrzebującym nauczycielom. – Chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce – mówi Stanisław Broniarz. – Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE:

Matury się odbędą! Rząd wprowadza plan awaryjny

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here