Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Jak dotąd udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty. Zagrożone są jednak egzaminy maturalne. Prezydent Dąbrowy Górniczej zaapelował do protestujących.

Trwający od 8 kwietnia strajk nauczycieli mocno daje się we znaki samorządowcom. Z trudem udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty. Wspólnie z dyrekcjami szkół udało im się skompletować składy egzaminacyjne.

Dużo gorzej wygląda sytuacja z maturami. – Zagrożone są egzaminy maturalne oraz zakończenie edukacji w szkołach średnich przez najstarsze roczniki, co może spowodować konieczność powtarzania przez nich klas – mówił przed tygodniem Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przypomnijmy, że aby przystąpić do matury, uczniowie muszą ukończyć szkołę średnią. Wcześniej jednak nauczyciele muszą im wystawić oceny, które później powinny być zatwierdzone na radach pedagogicznych. W czasie strajku pracownicy nie wykonują żadnej pracy, co oznacza, że nie mają oni obowiązku uczestnictwa w takich posiedzeniach.

Zdają sobie z tego sprawę samorządowcy z Dąbrowy Górniczej. Prezydent Marcin Bazylak spotkał się z dyrektorami szkół. Po spotkaniu wspólnie zwrócili się do protestujących nauczycieli i wystosowali do nich list.

– Szanuję Wasze konstytucyjne prawo do strajku i wyrażam zrozumienie dla wysuwanych postulatów, bo podobnie jak Wy uważam że nasz system oświaty wymaga zmian na wielu płaszczyznach. Mając jednak na uwadze trud i poświęcenie, który przez lata wkładaliście w przygotowanie swoich uczniów do egzaminu maturalnego, wspólnie z dyrektorami wszystkich dąbrowskich szkół ponadgimnazjalnych, zwracam się do Was z prośbą o wystawienie ocen końcowych uczniom klas maturalnych, udział w zaplanowanych na ten tydzień radach pedagogicznych i przeprowadzenie matury – napisał Marcin Bazylak. – Taka postawa da szansę maturzystom na przystąpienie do najważniejszego w ich życiu egzaminu, a jednocześnie będzie najlepszą lekcją odpowiedzialności i przykładem tego, jak walcząc o swoje prawa pamiętać o innych – dodał prezydent Dąbrowy Górniczej.

Pod apelem podpisali się m.in. Beata Bończak (I LO im. Waleriana Łukasińskiego), Piotr Pakuła (II LO im. Stefana Żeromskiego), Anna Ornat (V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego), Jarosława Dąbrowska (Zespół Szkół Zawodowych Sztygarka), Robert Karlik (Techniczne Zakłady Naukowe), Marek Czerwiec (Zespół Szkół Technicznych), Tomasz Woźniak (Zespół Szkół Ekonomicznych), Ewelina Piasecka-Woźniczka (Zespół Szkół Plastycznych), Andrzej Latosik (Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków), Artur Iwan (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2).

– Chciałbym być dobrze zrozumiany, dlatego wyjaśniam – nie namawiam nikogo do przerwania akcji strajkowej, ale proszę o ulgę dla maturzystów czyli tak naprawdę jednego rocznika. Tego, który w tym roku zwieńcza wspólną kilkuletnią pracę na linii nauczyciel – uczeń i podchodzi do egzaminu dojrzałości. Spotkanie z dyrektorami szkół upewniło mnie w tym, że jest to ostatnia chwila na to, aby dać tym młodym ludziom szanse na przystąpienie do egzaminu. Uważam, że ich los nie powinien być elementem strajku. Już samo zamknięcie wszystkich kategorii szkół i przedszkoli jest wystarczająco odczuwalne i nikt nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że strajk nauczycieli trwa, a brak rozwiązania tego kryzysu paraliżuje nasze Państwo. Chcę też jeszcze raz podkreślić – popieram postulaty podnoszone przez protestujących, ale zależy mi na tym żeby walcząc o swoje prawa pamiętać również o tych, których ten strajk najbardziej dotyka – podsumowuje prezydent Bazylak.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Strajk nauczycieli a egzamin maturalny. Brak ocen może wywołać prawdziwy chaos

Skomentuj przez Facebook

16 KOMENTARZE

 1. Oj tam panie Prezydencie, powiedz pan że zgodnie z prawem dyrektorzy nie wypłacą im wynagrodzenia za czas strajku… To im troszkę zmięknie…Niech poczują troszkę odpowiedzialności za swoje czyny 😉

  • Obawiam się że ta zacieta i ograniczona masa zwana pedagogami nie ugnie się i na złość i z zawiści zrujnuje życiorys całemu rocznakowi.

   • Dobrze by było gdyby politycy odczuli podobny stres do uczniów którzy mogą stracić cały rok i ponieść roczną stratę finansową.Nie winię tu nadmiernie wielu nauczycieli którzy są jak uczniowie pod ogromną presją im również jak uczniom współczuję.

 2. Po brakującą sumę niech się towarzysze ze ZN udadzą do PO i PSL. Dorzucą zaległą podwyżkę od partii Kopacz/Tuska do tego co dało i chce jeszcze dać ZP to będą może mieli spełnione zaporowe wymagania.

   • Znafca mały ludziku o knajackim języczku. Takie teksty to sobie możesz do kolegi mówić, pisać. Do redakcji: za taki trolling jak tego czegoś oczywisty ban!

    • Po pierwsze: pisz po polsku. W przeciwnym wypadku inni ciągle będą się do ciebie zwracać taką prostą formą, jakiej użył Znafca.
     Po drugie: knajackim? Nosz, kurwa, no! Zapomniałeś dodać jeszcze oikofobii. To drugie słowo, które równie chętnie używane jest przez funkcjonariuszy PiS. By może jesteś tylko samozwańczym wyznawcą, a być może nie uważałeś.
     Po trzecie: trolling? To chyba wasze, pisiorskie metody?
     Dopóki was nie było, było po prostu… lepiej.

     No i na koniec – jaki ban? Widziałeś tutaj kiedyś jakiegoś admina w ogóle?
     Człowieku, oni ledwie zipią! Od roku wisi ogłoszenie, że do roboty szukają.
     Najgrubsza dolegliwość, to to, że wyłączą możliwość komentowania pod artykułem. Ale jeśli tak się stanie, to dobrze. Przynajmniej nikt nie będzie musiał czytać tych waszych pisiorskich wypocin.

     Nie pozostaje mi nic innego, niż zachęcić cię byś zastosował się do polecenia Znafcy.
     Spier..!

     • O jaki ładny przykład Pisofobii. Strach pewnie lodówkę otworzyć bo tam panowie M. Z. i K. siedzą :P.

      Radziu powiedział tylko to co jakaś tam część społeczeństwa sądzi o tym strajku i tyle, każdy ma prawo do opinii.

      Ale rozumiem, że jak brakuje argumentów to nic innego nie pozostaje jak frustracja.

     • Znafca Kaczyńskiego. Twoje rady to sobie wsadź jak ją wytrzesz. Lecz najpierw lepsza widoczność by się przydała jak widać. Być może to masz argumenty kreta na Żuławach i tylko się ośmieszasz. Jakich was? Odbij do szreka i reszty by żyło ci się lepiej …
      Haha skończyło się eldorado za POwskich? Ojej, jak mi przykro. Widać po takich wielki ból. Bez żalu dla takich trolli. Spier… to u siebie w chacie używaj.
      Kwiatki szKODników się rozsiewają niestety.

     • Radzio – wybacz, ale nie da się Ciebie zrozumieć. Jakby się czytało cleverbota, albo inną pseudosztuczną inteligencję. Ośmieszasz i siebie i swoje zaplecze.
      Istnieje też możliwość, że rodzice nie dopilnowali kompa, albo odpowiednio wytrwale majstrowałeś przy blokadzie rodzicielskiej.
      Kimkolwiek jesteś – zawróć z tej drogi.
      Niech Pan pozwoli Ci przejrzeć na oczy i pokaże tę właściwą.
      Amen.

 3. Panowie M.Z.K. to dopiero będą siedzieć. I nie w lodówce.
  Niech no tylko im się kasa na okup skończy.
  A my? Poczekamy.
  Przeczekaliśmy już i tow. Wisarionowicza i tow. Wiesława. Był tow. Gierek i tow. Jaruzelski.
  Przeczekamy i towarzysza Jarosława.
  PiS = Przeproście i Spierdalajcie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here