Starosta Arkadiusz Watoła ma nowego doradcę do spraw służby zdrowia. Został nim obwiniony o korupcję, były dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego – Dariusz Jorg. Wybór ten wzbudza spore kontrowersje. Starosta uważa jednak, że to świetny kandydat na jego doradcę.

„Najlepiej nie choruj, omijaj szpitale” tekst piosenki Czarno-Czarnych to doskonała rada dla mieszkańców powiatu będzińskiego. Kilkanaście lat zaniedbań i złego zarządzania doprowadziło PZZOZ w Będzinie do dramatycznej sytuacji. Przestarzały sprzęt, braki na oddziałach i ich likwidacja, no i oczywiście zadłużenie, które sięga ponad 43 mln zł. Nieudolne i nieprzynoszące żadnej poprawy decyzje kolejnych ekip rządzących odpowiedzialnych za służbę zdrowia w powiecie codziennie odbijają się na pacjentach.

To, że służba zdrowia w powiecie jest w dramatycznej kondycji nie ulega żadnej wątpliwość. Wątpliwości nie ulega także to, że potrzebne są zmiany. Obecna władza je wprowadza. Z jakim skutkiem? Zdania są mocno podzielone.

Pod koniec ubiegłego roku starosta Arkadiusz Watoła odwołał dotychczasowego dyrektora PZZOZ Jacka Kołacza. Decyzję swoją argumentował tym, że „kredyt zaufania udzielony dyrektorowi się wyczerpał”. Starosta obwiniał także dyrektora za złą kondycję finansową szpitala.

W czwartek zarząd powiatu podjął kolejne decyzje. Jakie? Otóż starosta ma nowego doradcę do spraw służby zdrowia. Został nim obwiniony o korupcję Dariusz Jorg, były dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Pod koniec ubiegłego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuciło Jorgowi przyjęcie łapówki o wartości kilkunastu tysięcy złotych a także działanie na szkodę UCK. Miał zawrzeć niekorzystne dla szpitala umowy o wartości 700 tys. zł. Z kolei obowiązki dyrektorki PZZOZ zarząd powierzył Jolancie Sikorze-Kałużnej, która w Uniwersytecki Centrum Klinicznym pełniła funkcję zastępy Jorga.

Decyzja ta wzbudziła kontrowersje.

– Wydawałoby się, że po zrzuceniu winy za wszelkie długi szpitala na poprzedniego dyrektora starosta i zarząd powiatu zaproponuje osobę managera i czystą jak łza. Niestety zafundowano PZZZOZ i całemu powiatowi osobę wobec, której postawione są zarzuty prokuratorskie dotyczące korupcji i defraudacji sięgające kwoty miliona złotych. Również osoba powołana na p.o. dyrektora pani Sikora Kałużna nie cieszy się dobrą opinią wśród byłych współpracowników. Jednym słowem to kolejny skandal który jest dziełem koalicji KRZ i PiS w powiecie – komentuje Adam Szydłowski, były radny powiatu i organizator listopadowego protestu przeciw likwidacji „porodówki” w szpitalu w Będzinie.

Starosta problemu nie widzi jednak żadnego, co więcej uważa, że to świetny kandydat na jego doradcę.

– Pan Jorg przedstawił zaświadczenie o niekaralności i to mi w zupełności wystarczy. Jeżeli sąd uzna, że jest winny to wtedy ja również zmienię zdanie. Na chwilę obecną uważam, że to bardzo dobry kandydat na mojego doradcę – mówi Arkadiusz Watoła, starosta będziński.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

  1. Co to za słowo „obwiniany” Może być podejrzany, oskarżony, albo skazany. Skoro jak twierdzi autorka CBA zarzuciło(…) Oznacza że ma postawione zarzuty, czyli jest oskarżony, a o winie zdecyduje sąd. A co do szpitali w Będzinie to tu jest tak słabo że nawet Misiewicz by nie zaszkodził.

  2. Darek J. to odpowiednia osoba do robienia porządków w służbie zdrowia, szczególnie w tak zadłużonych jednostkach jak PZZOZ. Razem z Panią Jolą będą trzymać to całe lekarskie towarzystwo krótko i nie będzie z nimi zbędnej gadki. A jeśli chodzi o Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – po ich odejściu daję jednostce ok 3 lata życia – po tym czasie Ligota pociągnie na Ceglaną na dno. Pozdrawiam

  3. Jorg i Sikora to szansa dla zadłużonego Szpitala. Dlaczego nikt nie pyta skąd wziął się wielomilionowy dług? Czy ktoś jest za to odpowiedzialny ? Lepiej pluc na tych którzy będą musieli „zjesc te żabę” i włożyć swoją prace aby ratować szpital przed likwidacja.

  4. Popieram kto odpowiada za wieloletni i wielomilionowy dług,a prezes Izby Lekarskiej tam pracujący tyle lat o niczym nie wiedzial ?To skandal.Sprawa nadaje się do prokuratury.

  5. DLACZEGO NIKT NIE POMOŻE PRACOWNIKOM KTÓRZY MAJĄ RODZINY,KREDYTY ITP. ZWALNIANYCH ZE SZPTALA W CZELADZI???? Poprostu wręczaja wypowiedzenie i NARA !!!! Prosimy o POMOC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here