– Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych – zaapelowało prezydium Konferencji Episkopatu Polski, opowiadając się za całkowitym zakazem handlu w niedzielę.

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedziele. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zajęło stanowisko w tej sprawie, podkreślając, że brano pod uwagę liczne głosy wiernych. W opublikowanym oświadczeniu czytamy:

„Tak Konferencja Episkopatu Polski, jak i biskupi poszczególnych diecezji wielokrotnie udzielali tej inicjatywie jednomyślnego poparcia w komunikatach i listach pasterskich, licząc na przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii byłoby zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego.”

Prezydium KEP zwróciło się także do Solidarności, która według biskupów, ma szczególne prawo i obowiązek upominania się o wolne niedziele.

„Wolna niedziela zawiera się w etosie „Solidarności”, z którego nie wolno korzystać wybiórczo, zwłaszcza tym, którzy się na nią programowo powoływali i powołują. W okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości – otwarcie odnosząc się do dziedzictwa „Solidarności” – nie można pominąć niedzieli jako budulca duchowej wspólnoty narodu.”

” osoba, której odbiera się wolną niedzielę jest kimś wykorzystywanym”

„Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego.” – czytamy.

Księża zaapelowali także do tych, którzy mają realny wpływ na kształt prawa w naszym państwie, „aby mieli na względzie przede wszystkim dobro obywatela i dobro społeczeństwa, zagrożone – podobnie jak w innych państwach Europy – laicyzacją”.

„Nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy, w tak ważnej społecznie kwestii. Nie wolno – nawet wobec lobbingu środowisk, dla których zysk stanowi większą wartość niż człowiek, czy naród. Konkretnym wyrazem miłości do człowieka jest umacnianie sprawiedliwości – napisał św. Jan Paweł II w encyklice Centesimus Annus. Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych. Niech zatem nie ginie sprawiedliwość i solidarność pośród nas, przygotowujących się do świętowania setnej rocznicy niepodległej Polski. Niech integralnym elementem tego święta całego narodu stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę” – czytamy w dalszej części oświadczenia.

Prezydium KEP tworzą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, jego zastępca, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

fot. abp Stanisław Gądecki/Facebook

Czytaj także: Biskup diecezji sosnowieckiej apeluje o zakaz handlu w niedziele

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. „Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych”
    Wszystkich? Dlaczego zatem KK walczy tylko o przysłowiowe kasjerki? Przecież one stanowią niewielki procent pracujących w niedzielę. Służba zdrowia, policja, straż graniczna, górnicy, hutnicy, pracownicy innych zakładów, media, kina, teatry, kawiarnie, kluby, puby, restauracje, hotele i tak można by jeszcze wymieniać…
    Poza tym jak odpoczynek to koniec w wycieczkami do kościoła (to raczej trudno nazwać odpoczynkiem). Sklepy z dewocjonaliami również powinny być zamknięte.

  2. Aktualnie w Kodeksie Pracy istnieje zapis, że każdemu pracownikom przysługuje jedna wolna niedziela w miesiącu. Zwiększyć to do dwóch niedzieli w miesiącu i już będzie różnica. Każdy pracownik na tym skorzysta, nie tylko kasjerki.

  3. Popieram nawet całkowity zakaz handlu, ale kościelna kadra zarządzająca zachowuje się niczym pustogłowe celebrytki z pudelka, na każdy temat się wypowiedzą, eksperci od wszystkiego. Niech się może zajmą swoimi sprawami, w końcu w teorii mamy rozdzielność państwa od kościoła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here