Zagłębiowska Mediateka wzbogaciła się o specjalne stanowisko dla niedowidzących i niewidomych, wyposażone m.in. w syntezator mowy czy powiększalnik.

Dzięki dofinansowaniu z fundacji Timken, która przekazała ponad 23 tys. dolarów, w Zagłębiowskiej Mediatece każdy może bezpłatnie skorzystać z nowoczesnego pokoju do pracy indywidualnej, wyposażonego w profesjonalny sprzęt dla osób niewidomych i niedowidzących.

– Pokój dedykujemy osobom, które mają kłopot z narzędziem wzroku, czyli osób niewidomych i niedowidzących. Jest on dostosowany do potrzeb i możliwości osób z dysfunkcją wzroku. Ale jest to także miejsce, gdzie każdy w spokoju i ciszy może pochylić się nad książką, czasopismem czy pracą naukową – tłumaczy Elwira Kabat-Georgijewa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

W ramach stworzenia stanowiska dla osób niedowidzących i niewidomych zakupione zostały m.in.: powiększalnik, który powiększa wskazany fragment tekstu, symuluje na ekranie ruchomą lupę, zmienia kolor obrazu i tła. Dzięki tym zabiegom technicznym i edytorskim osoby niedowidzące mogą korzystać z będących w zasobach Biblioteki książek dedykowanych osobom niepełnosprawnym.

Ponadto, został zakupiony komputer z oprogramowaniem Jaws dla Windows, który odczytuje informacje z ekranu komputera, linijka brajlowska (monitor przekształcający informacje tekstowe i graficzne pojawiające się na ekranie na znaki alfabetu Braille’a) oraz multilektor SARA, który czyta niemal wszystko: pocztę, ważne dokumenty, książki i broszury oraz wiele innych materiałów. SARA CE wczytuje dokumenty korzystając z najnowszej technologii rozpoznawania druku, a następnie odczytuje je wyraźnym głosem o naturalnym brzmieniu.

– Stanowisko wyposażone zostało w komputer stacjonarny, specjalne oprogramowanie Jaws, powiększalnik, linijkę brajlowską, multilektora i słuchawki, całość pomaga korzystać ze zbiorów bibliotecznych – mówi Mikołaj Kamiński, niedowidzący mieszkaniec Sosnowca.

Tak przygotowana strefa dla osób z dysfunkcją wzroku dopełnia ofertę Mediateki i sprawia, że zasoby biblioteczne są dostępne dla wszystkich mieszkańców Sosnowca i regionu, bez względu na ich zdrowotne ograniczenia.

Ponadto, pokój pracy indywidualnej przystosowany został również do wymagań czytelników pełnosprawnych, poszukujących jedynie możliwości spokojnej pracy w ciszy i odosobnieniu. – Zachęcamy zatem przygotowujących się do sesji studentów, doktorantów, pracowników naukowych, dziennikarzy – wszystkie osoby, którym najwydajniej pracuje się w chwilowym odcięciu od świata zewnętrznego – zachęcają pracownicy biblioteki.

Dofinansowanie pozwoliło także na zakup dodatkowego sprzętu – niezwykle zaawansowanych technologicznie komputerów i akcesoriów, dzięki którym w Multimediach dla dzieci Zagłębiowskiej Mediateki powstały dwa stanowiska przeznaczone głównie dla amatorów mocnych wrażeń gwarantowanych przez wirtualny światy gier komputerowych.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here