Zmniejszyć liczbę wypadków i sprawić, żeby seniorzy poczuli się pewniej za kierownicą. To cele nowego projektu. Śląskie rusza z akcją „Srebrny listek”.

„Srebrny listek” to nawiązanie do popularnych wśród młodych kierowców znaczków z zielonym listkiem, przyklejanych do szyby samochodu i informujących o tym, że mamy do czynienia z niedoświadczonym kierowcą i warto zachować ostrożność. W odpowiedzi na zapotrzebowanie seniorów, przedstawiciele województwa śląskiego zamierzają promować znaczek srebrnego listka i zachęcić osoby starsze do przyklejania ich na szyby swoich pojazdów.

– Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg – tłumaczy Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Znaczki akcji „Srebrny listek” będą rozdawane podczas imprez senioralnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz za pośrednictwem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Policji. – Każde zdrowie, każde życie uratowane na drodze to jest cel naszej pracy, dlatego ta akcja ma pełne wsparcie policji. Każdy z nas będzie seniorem i słabszy refleks czy słabszy wzrok nie wykluczają nas z możliwości czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym – podkreśla st. asp. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Z akcji tej zadowoleni są także seniorzy, którzy podobnie, jak organizatorzy przekonują, że nie są zagrożeniem na drodze, jeżdżą po prostu wolniej. – To jest bardzo dobra inicjatywa i z dumą przykleję w samochodzie srebrny listek – mówi Piotr Lipa, który ponownie zdał egzamin na prawo jazdy w wieku 88 lat i jest najstarszym Polakiem, który tego dokonał.

Organizatorzy kampanii chcę namówić do udziału w akcji miasta i gminy oraz centra handlowe, aby wydzielały na parkingach miejsca parkingowe przeznaczone dla seniorów z samochodami oznaczonymi srebrnym listkiem.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Dalej się piętnuje i dzieli społeczeństwo na kstegorie. Albo się coś potrafi, czego dowodem jest posiadanie odpowiednich uprawnień, albo nie. Aby to zweryfikować powinny być przeprowadzane, zwłaszcza u osób powodujących kolizje i wypadki, badania psychotechniczne jak u kierowców zawodowych. Pamiętać trzeba, że samochód to nie zabawka tylko coś jak broń, która nieodpowiednio użyta niesie śmierć i kalectwo. Różnica jest tylko taka, że broń posiadają nieliczni (mający odpowiednie zezwolenie i badania) a samochód prawie każdy, kto wykazał się jakimiś minimalnymi umiejętnościami jego prowadzenia i jest zdrowy fizyczne.
    A jaki listek przewidziano dla kierowców BORU? ☺

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here