Przejęcie przez spółkę Perinatologia Śląska niedoinwestowanych oddziałów noworodkowego i położniczo-ginekologicznego dąbrowskiego szpitala przyjęto z ulgą. Po dwóch latach sprywatyzowane oddziały ponownie wracają w struktury ZCO.

Oddziały noworodkowy i położniczo-ginekologiczny w dąbrowskim szpitalu im. Sz. Starkiewicza przez lata były mocno niedoinwestowane i nie spełniały standardów. Były także zawieszane. Powód? Dyrekcja placówki nie potrafiła zapewnić pełnej obsady lekarskiej.

Dlatego też przejęcie ich w czerwcu 2015 roku, przez prywatną spółkę Perinatologia Śląska, której prezesem jest prof. Krzysztof Sodowski przyjęto raczej z ulgą. Dwa lata po prywatyzacji oddziałów okazuje się jednak, że znów staną się częścią publicznego szpitala.

Przyczyną rezygnacji z dalszego prowadzenia oddziałów przez Perinatologię mają być planowane zmiany systemowe w ochronie zdrowia i niepewność dotycząca funkcjonowania prywatnych, monoprofilowych podmiotów na rynku usług medycznych.

– Perinatologia Śląska, zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, prawdopodobnie znajdzie się poza systemem podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, co spowoduje brak gwarancji finansowania świadczeń przez NFZ. Mając na uwadze podstawowy cel działalności statutowej, zarówno ZCO, jak i Perinatologii, którym jest zapewnienie realizacji usług medycznych, w pełni zasadnym jest za obustronnym porozumieniem zwrotne przekazanie tego zakresu działalności ponownie w strukturę ZCO. Zapewni to finansowanie tego zakresu świadczeń w przyszłości – informował Zbigniew Grzywnowicz, dyrektor dąbrowskiego szpitala.

20 lipca uprawomocniła się uchwała Rady Miejskiej dotycząca zmian w statucie szpitala. – ZCO wystąpiło z wnioskiem do wojewody o ponowne zarejestrowanie komórek organizacyjnych szpitala, zlikwidowanych w 2015 roku. Po ich ponownym zarejestrowaniu będziemy mogli wystąpić do NFZ o przekazanie dla ZCO środków, na podstawie cesji kontraktu z Perinatologii lub alternatywnie na zasadzie rozpisania nowego konkursu na świadczenia w tychże zakresach. Przewidywany realny termin rozpoczęcia działalności w strukturach ZCO oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego to prawdopodobnie 1 października – informuje Grzywnowicz.

Co to oznacza dla pacjentów i personelu?

– Przejmując zwrotnie w struktury organizacyjne szpitala oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy liczymy na kontynuację współpracy z personelem jaki wzmocnił poprzedni skład osobowy tych oddziałów, a tym samym liczymy na możliwość zaoferowania usług dla pacjentek na możliwie najlepszym poziomie. Zamierzamy kierując się zapotrzebowaniem społecznym rozwinąć ten zakres działalności już w strukturach szpitala oferując personelowi odpowiednie warunki pracy i doposażenie w wymagany sprzęt, a naszym pacjentkom odpowiednie warunki pobytu i merytoryczną opiekę. Liczymy także na kontynuację współpracy z Perinatologią w zakresie opieki prenatalnej – tłumaczy Grzywnowicz.

Tyle w teorii. Jak będzie w praktyce, czas pokaże.

Jak oceniasz ruchy kadrowe w Zagłębiu Sosnowiec?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...