Planujesz wypoczynek nad wodą? Przed wyjazdem możesz skorzystać z serwisu kąpieliskowego, w którym znajduje się wykaz miejsc przeznaczonych do kąpieli i informacje o jakości wody.

Wiele wskazuje na to, że pod względem liczby topielców obecne wakacje mogą być jednymi z najtragiczniejszych od lat. Tylko w pierwszy weekend sierpnia utonęło w Polsce 30 osób, a od początku roku już ponad 350. Za tymi liczbami kryją się dramaty, których często można było uniknąć. Dlatego jeżeli nie chcemy, aby wypad nad wodę zamienił się w tragedię, warto pamiętać o podstawowych zasadach.

Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy policji wodnej. Nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu ani zaraz po opalaniu się na słońcu. Nie skaczemy do wody z dużej wysokości. Nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły.

Przed wyjazdem nad wodę warto także skorzystać z serwisu kąpieliskowego. Jest to portal przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Znajdują się w nim informacje o jakości wody, a także oznakowany na mapie Polski – wykaz wszystkich kąpielisk wyznaczonych uchwałami rad gmin.

Po wybraniu miejsca, wyświetla się komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego, a także raport zawierający m.in. dane o jakości wody, infrastrukturze oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem kąpielisk.

Wiele z nich w ostatnim czasie zmaga się z zakwitem sinic i zostaje tymczasowo zamkniętych. Zakazu kąpieli nie można lekceważyć.

Styczność z wodą, w której stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych, może powodować objawy chorobowe charakterystyczne dla zatruć pokarmowych, szczególnie w przypadku napicia się skażonej wody. W wyniku kontaktu z sinicami mogą pojawić się także podrażnienia skóry.

Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, może pojawić się m.in. wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów.