7 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej odbędzie się spotkanie autorskie ze znanym dziennikarzem i reportażystą Jackiem Hugo-Baderem.

W czwartek, 7 listopada o godz. 18.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej gościem będzie Jacek Hugo-Bader – znany dziennikarz i reportażysta.

Jacek Hugo-Bader jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. Od 1990 roku związany jest z Gazetą Wyborczą. Jest autorem wielu książek. Jedna z nich, napisana w 2009 roku „Biała gorączka”, otrzymała nagrodę Bursztynowego Motyla, wyróżnienia przyznawanego dla uczczenia wielkiego polskiego podróżnika, Arkadego Fiedlera. Powstałe w 2011 roku „Dzienniki kołymskie” były czytane w radiowej Trójce przez samego autora.

Jacek Hugo-Bader, wraz z Pawłem Łozińskim (synem Marcela Łozińskiego) był scenarzystą i reżyserem serii dokumentalnej wyprodukowanej przez TVN pt. „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy” (2007). Był także autorem jednego z odcinków cyklu dokumentalnego „Nasz spis powszechny” (2002) oraz dokumentu dot. miejsc zamieszkiwanych niegdyś przez polskich Żydów, zatytułowanego „Ślad po mezuzie” (1998).

Jacek Hugo-Bader jest również autorem reportaży „Dzienniki kołymskie”, „Długi film o miłości: Powrót na Broad Peak” oraz „Skucha”.

W 2014 roku Jacek Hugo-Bader został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jacek Hugo-Bader w 2016 roku przeprowadził „afrykańską” prowokację dziennikarską, w ramach której udawał czarnoskórego na Marszu Niepodległości. Swoje doświadczenia opisał w felietonie „Wyp… stąd, Czarnuchu!”. – Chciałem wytrącić z ręki argumenty osobom, które twierdzą, że nie ma w Polsce problemu z rasizmem – wyjaśniał później.

Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem odbędzie się w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Na spotkaniu obowiązują bezpłatne wejściówki, które będą dostępne poprzez internetowy system rezerwacji na pięć dni przed rozpoczęciem wydarzenia.