Poznaliśmy już nominowanych do nagród teatralnych Złote Maski w woj. śląskim za 2017 rok. Wśród nominowanych znalazł się spektakl „Pamięć Rutki”, który realizował Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Przed nami kolejna edycja Złotych Masek, prestiżowej nagrody dla twórców teatralnych. W konkursie biorą udział przedstawienia premierowe realizowane w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku.

– Przedstawienia oceniane były w bieżącej edycji w dziewięciu kategoriach. Nagroda za przedstawienie roku oraz przedstawienie roku dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych kategoriach nagrody mają charakter pieniężny i wynoszą 4 tys. zł każda – wyjaśniają organizatorzy.

W kategorii spektakl dla młodych widzów bierze udział spektakl „Pamięć Rutki” Michała Kmiecika, w reżyserii Justyny Łagowskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Spektakl ten inspirowany jest prawdziwą historią nastoletniej mieszkanki Będzina Rutki Laskier. – Chciałam stworzyć okazję do rozmowy o naszej przeszłości, która do dziś warunkuje naszą teraźniejszą rzeczywistość. Ale też do przyjrzenia się młodzieży – relacjom, które nawiązuje ze sobą i elementom, z których budują swój świat . Interesowało mnie co się dzieje w świecie młodych ludzi w obliczu konfliktu, zagrożenia. Jak sytuacja zewnętrzna tworzona przez dorosłych wpływa na ich życie, jaką może mieć niszczycielską siłę – tłumaczy Justyna Łagowska, reżyserka sztuki.

Nazwiska laureatów poznamy podczas specjalnej gali, która odbędzie się 26 marca o godz. 17.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu.

ZOBACZ KANDYDATÓW DO ZŁOTYCH MASEK 2017:

KATEGORIA: PRZEDSTAWIENIE ROKU

  • „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej
  • „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu
  • „Terror” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Skomentuj przez Facebook

KATEGORIA: SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

  • Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach
  • „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej
  • „Pamięć Rutki” Michała Kmiecika w reżyserii Justyny Łagowskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie

Skomentuj przez Facebook

KATEGORIA: AKTORSTWO – ROLA KOBIECA

  • Anita Jańcia za rolę Wandy Rutkiewicz w spektaklu „Wanda” Wiesławy Sujkowskiej w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
  • Ewa Kutynia za role w spektaklu „Conrad” Ingmara Villqista w reżyserii autora w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
  • Marta Marzęcka-Wiśniewska za rolę Evelyn w spektaklu „Jabłko” Verna Thiessena w reżyserii Artura Barcisia w Teatrze Żelaznym w Katowicach

Skomentuj przez Facebook

KATEGORIA: AKTORSTWO – ROLA MĘSKA

  • Bartłomiej Błaszczyński za role w spektaklu „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego w reżyserii Michała Kmiecika, za rolę Ostapa Bendera w spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz za rolę Hansa Bieglera w spektaklu „Terror” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
  • Bartosz Budny, Michał Karczewski i Rafał Pietrzak za role w spektaklu „Rokcy Babloa” Teatru Alatyr; spektakl wyprodukował Teatr Rozrywki w Chorzowie – nagroda dla laureata 7. Edycji Obserwatorium Artystycznego Entree
  • Mateusz Znaniecki za rolę Hipolita Worobjaninowa w spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz za rolę w spektaklu „Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki” autorstwa i w reżyserii Przemysława Wojcieszka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Skomentuj przez Facebook

KATEGORIA: ROLA W TEATRACH LALKOWYCH

  • Mateusz Barta za rolę w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz za rolę w spektaklu „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej
  • Dawid Kobiela za rolę Jędrka w spektaklu „Babcia na jabłoni” Miry Lobe w reżyserii Arkadiusza Klucznika w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach
  • Włodzimierz Pohl za rolę w spektaklu „Smacznego, proszę Wilka!” autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej w Teatrze Lalek Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej

Skomentuj przez Facebook

KATEGORIA: AKTORSTWO - ROLA WOKALNO-AKTORSKA

  • Andrzej Lampert za rolę Romea w spektaklu operowym „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu
  • Ewa Majcherczyk za rolę Julii w spektaklu operowym „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu
  • Maria Meyer za rolę Normy Desmond w spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

Skomentuj przez Facebook

KATEGORIA: REŻYSERIA

  • Artur Barciś za reżyserię spektaklu „Jabłko” Verna Thiessena w Teatrze Żelaznym w Katowicach
  • Robert Talarczyk za reżyserię spektaklu „Terror” Ferdinanda von Schiracha w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
  • Michał Znaniecki za reżyserię spektaklu operowego „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także za reżyserię spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

Skomentuj przez Facebook

KATEGORIA: SCENOGRAFIA

  • Ilona Binarsch za scenografię do spektaklu „Wanda” Wiesławy Sujkowskiej w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
  • Luigi Scoglio za scenografię do spektaklu operowego „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w Operze Śląskiej w Bytomiu, a także za scenografię do spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie
  • Anna Tomczyńska i Nikołaj Kolada za scenografię do spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Skomentuj przez Facebook

KATEGORIA: NAGRODA SPECJALNA

  • Marcin Herich za reżyserię spektaklu „Próby do Leara” oraz za osiągnięcia artystyczne Teatru A Part i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part
  • Jakub Lewandowski za choreografię do spektaklu „Dwanaście krzeseł” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
  • Teatr Żelazny w Katowicach za działalność artystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem spektaklu „Jabłko” Verna Thiessena

Skomentuj przez Facebook

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here