Blisko 1000 pieców zlikwidowano na sosnowieckim osiedlu Juliusz. 22 ocieplone budynki podłączono do sieci centralnego ogrzewania. Lokatorzy nie muszą już więc palić w piecach.

Likwidacja blisko 1000 pieców – to efekt podłączenia do sieci centralnego ogrzewania 22 budynków na osiedlu Juliusz przy ulicach Spadochroniarzy, Komandosów, Obrońców Westerplatte, Saperów oraz Czołgistów.

Inwestycja warta 10 mln zł to efekt umowy podpisanej pomiędzy Miejskim Zakładem Zasobów Lokalowych a Zakładem Energetyki Cieplnej w Katowicach. To drugi etap prac, po wykonanej w 2016 roku termomodernizacji budynków. W najbliższym czasie rozpocznie się jeszcze remont klatek schodowych.

– Kiedyś pytano mnie, czy mi nie wstyd, że mamy takie zasoby komunalne, jak w Juliuszu, stare, nieocieplone i opalane piecami. To budynki, którymi nikt się nie interesuje. Mówiłem, że mi wstyd. Dziś już się nie wstydzę. Mamy coraz ładniejsze i ocieplane budynki komunalne – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

To pierwszy taki projekt w Polsce

Inwestycja na Juliuszu oparta była na partnerstwie publiczno-prywatnym. Jak podkreślają urzędnicy, to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

– Partner odpowiadał za instalację centralnego ogrzewania, ciepłej wody oraz za licznika energii, wraz z automatyką umożliwiającą zarządzanie energią. Chodzi o to, aby zużycie energii w sezonie grzewczym było nie większe niż wynikające z audytów energetycznych – wyjaśnia Joanna Sekuła, dyrektor MZZL w Sosnowcu.

Zmodernizują osiedle „Przyszłość”

Modernizacja osiedla na Juliuszu to jednak nie koniec inwestycyjnych planów Sosnowca. Rusza także termomodernizacja osiedla „Przyszłość”. – To kontynuacja projektu niedokończonego w poprzedniej kadencji projektu podłączenia do sieci centralnego ogrzewania budynków – przekazał Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Projekt rozpoczął się w 2010 roku, ale po pierwszym sezonie grzewczym mieszkańcy otrzymali wysokie rachunki za ogrzewanie, ponieważ budynki nie zostały ocieplone.

Teraz w sumie 16 budynków zostanie poddanych termomodernizacji, a łączny koszt prac wyniesie ok. 4,5 mln zł. – Po zakończeniu inwestycji rachunki za zużyte ciepło powinny spaść nawet o 30 proc. – podkreśla prezydent Sosnowca.

Obecnie przeprowadzono dwa postępowania przetargowe i wyłoniono wykonawcę na termomodernizację budynków przy ulicy Wrzosowej 15 oraz Jodłowej 11-19. Kolejne przetargi mają być ogłaszane w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Mieszkańcy jednego z sosnowieckich osiedli zostali bez ogrzewania i ciepłej wody

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

  1. Jaki czysty Juliusz? a stare KOPALNIANE bloki zostawione samym sobie: Pilotów, Obr. Warszawy, Grenadierów? A co z największymi kopciuchami czyli domki fińskie? mają gaz ziemny ale większość kopci. Podepnijcie pozostałych to będzie zielona okolica. Do szczęścia brakuje by pozostałe dzielnice ogrzać CO CWU lub gazem, Porąbka, Pekin, Galot, Maczki, Ostrowy, Cieśle, Kazimierz. Fakt jest taki że niewielkim nakładem udało się zrobić 22 bloki, to sukces, a reszta?

  2. mulata greluda. Chinese girl laptop hacked Masturbation Orgasm. Asian milf has dinner and takes creampie. Top rated Japan porn show with superb Miina. Indonesia-anak sma mesum di warnet. Pinay Dildo Girl Sarap.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here