Sosnowiecki Szpital Miejski czekają kolejne zmiany organizacyjne. Dyrekcja placówki postanowiła zmniejszyć liczbę łóżek na kilku oddziałach. Zmiany nie ominą też oddziału ginekologiczno-położniczego.

Ze względu na stan systemu ochrony zdrowia w Polsce placówki szpitalne przeżywają trudności związane z finansowaniem działalności. Z ogromnymi problemami boryka się również szpital w Sosnowcu. – Sosnowiecki Szpital Miejski podejmuje działania mające na celu optymalizację działalności pod kątem kosztów. Priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort pacjentów, przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektów ekonomicznych – podkreśla dyrekcja zagłębiowskiej lecznicy.

Sosnowiecki Szpital Miejski - fot. UM Sosnowiec
Sosnowiecki Szpital Miejski – fot. UM Sosnowiec

Centralny Szpital Miejski

W tym roku podjęto decyzję o skoncentrowaniu wszystkich oddziałów szpitalnych w obiekcie przy ul. Zegadłowicza, tworząc Centralny Szpital Miejski.

Pacjenci z każdy nagłym i zagrażającym zdrowiu i życiu problemem zdrowotnym są dowożeniu lub mogą zgłosić się do Centralnego Szpitala Miejskiego, gdzie mają dostęp do pomocy medycznej we wszystkich działających w tym Szpitalu zakresach.

W obiektach w dzielnicy Zagórze (przy ul. Szpitalnej) funkcjonuje natomiast ok. 20 poradni specjalistycznych, prowadzona jest też działalność związana z opieką długoterminową, rehabilitacją, psychiatrią i leczeniem uzależnień. Część obiektów przy ul. Szpitalnej pozostaje do zagospodarowania np. w formie wynajmu na potrzeby prowadzenia usług komplementarnych do działalności szpitala.

Otwarcie bloku operacyjnego w sosnowieckim szpitalu - fot. UM Sosnowiec
Otwarcie bloku operacyjnego w sosnowieckim szpitalu – fot. UM Sosnowiec

Optymalizacja oddziałów

Aby zwiększyć efektywność funkcjonowania sosnowieckiej placówki niezbędne były też decyzje dotyczące zmian organizacyjnych wewnątrz poszczególnych oddziałów. Zwłaszcza, że sosnowiecki szpital zabezpiecza bardzo szeroką ofertę medyczną. Poza podstawowymi oddziałami, prowadzi też działalność oddziałów o specjalnościach rzadziej spotykanych w szpitalach powiatowych jak: psychiatria, urologia, otolaryngologia, dermatologia czy geriatria.

– Celem jest zagwarantowanie naszym pacjentom wielospecjalistycznej opieki medycznej. Liczba pacjentów, jak również to, że przyjeżdżają do nas z różnych miast regionu pokazuje, że trafnie diagnozujemy potrzeby medyczne mieszkańców Sosnowca i województwa – podkreśla Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Aby móc zoptymalizować funkcjonowanie wszystkich tych oddziałów liczba łóżek na poszczególnych z nich m.in. internie, neurologii czy chirurgii została już dostosowana do potrzeb pacjentów. – Oddziały, które do tej pory wykorzystywały 40-50 proc. łóżek zostały zreorganizowane i zmniejszone, tak by osiągnąć obłożenie łóżek na poziomie 80 proc. Pozyskane dzięki temu „wolne” łóżka dały przestrzeń dla oddziałów przeniesionych z Zagórza – tłumaczy Aneta Kawka.

Niemowlę - fot. Pixabay
Niemowlę – fot. Pixabay

Zmiany na porodówce

Zmiany czekają też oddział ginekologiczno-położniczy Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego jest w złym stanie finansowym i wymaga reorganizacji. – Celem jest, jak w przypadku innych oddziałów, dostosowania jego wielkości do potrzeb pacjentek, dzięki czemu można zoptymalizować jego efektywność – podkreśla dyrekcja lecznicy.

Pod koniec 2019 roku, liczba urodzeń w Sosnowieckim Szpitalu przekroczyła 1000. Ten rok ze względu na panującą pandemię będzie zupełnie inny, ale docelowo sosnowiecka lecznica planuje zwiększenie liczby porodów na zdecydowanie więcej niż 1000, co odpowiadać będzie potencjałowi oddziału i placówki.

Mała Tosia to tysięczne dziecko w sosnowieckim szpitalu – fot. Sosnowiecki Szpital Miejski
Mała Tosia to tysięczne dziecko w sosnowieckim szpitalu – fot. Sosnowiecki Szpital Miejski

Ułatwienia dla przyszłych mam

Oddział ginekologiczno-położniczy posiada II stopień referencyjności i gwarantuje pacjentkom możliwość rodzenia w bardzo dobrych warunkach. – W trakcie zagrożenia COVID przygotowaliśmy specjalną, dedykowaną przyszłym mamom, osobną izbę przyjęć z odizolowanym wejściem zlokalizowanym z dala od wejścia głównego do szpitala. W czerwcu przywróciliśmy porody rodzinne. A po wakacjach, jeśli sytuacja związana z pandemią pozwoli, wrócimy do realizacji wstrzymanego projektu edukacyjnego dla przyszłych rodziców – mówi Aneta Kawka, prezes sosnowieckiego szpitala.

Warto rodzić w Sosnowcu

Po wakacjach wraca „Warto rodzić w Sosnowcu”. Akcja edukacyjna obejmuje cykl 9, comiesięcznych bezpłatnych spotkań, podczas których przyszli rodzice, a także ich bliscy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ciąży, porodu i rodzicielstwa. Wśród ekspertów, którzy poprowadzą poszczególne spotkania są specjaliści z zakresu ginekologii, położnictwa, neonatologii, neurologopedii czy psychologii. Podczas spotkań poruszane będą tematy związane z okresem ciąży, jak i samego porodu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Zmiany personalne w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Nowym dyrektorem Aneta Kawka