Sosnowiecki radny wpadł na pomysł, by „ostrzec” wandali, którzy niszczą wiaty przystankowe w mieście. Specjalna naklejka ma ich informować o kosztach wybitej szyby.

W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego coraz częściej dochodzi do niszczenia wiat przystankowych. Wybite szyby już nikogo praktycznie nie dziwią. Niestety koszt wymiany ponoszą wszyscy mieszkańcy. Jeden z radnych z Zagórza ma pomysł, jak temu zaradzić.

Radny Damian Żurawski zaproponował, aby na wiatach przystankowych pojawił się napis: „Ta szyba kosztuje 1200 zł. Nie bądź dzban! Nie dewastuj, miasto to twój dom”. – Na pomysł wpadliśmy razem z moim kolegą Adrianem Chmielewskim, który pracuje w MZUK i zajmuję się tematyką małej architektury miejskiej, w tym też wiat przystankowych. Zdradził mi, że w naszym mieście dochodzi do częstego wybijania szyb, które sporo nas, jako miasto, kosztują. Po ostatnich nagraniach udostępnionych przez pana prezydenta, zauważyliśmy, że za większością aktów wandalizmu stoi młodzież, dlatego chcieliśmy w większej mierze dotrzeć do dzieci, które nie zdają sobie sprawy, jak duże spotkają ich konsekwencje. Bardziej ich rodziców, którzy raczej nie będą zadowoleni z faktu wydania 1200 zł na zniszczoną szybę – tłumaczy nam Damian Żurawski.

Radny Damian Żurawski chce „ostrzec” wandali - fot. arch. prywatne
Radny Damian Żurawski chce „ostrzec” wandali – fot. arch. prywatne

Pomysłem tym radny podzielił się z mieszkańcami na swoim facebookowym profilu. Odzew był w głównej mierze pozytywny. – Dobry pomysł, może się przyjmie. Trzeba walczyć z wandalizmem – piszą sosnowiczanie.

– Wierzymy, że osoba, która będzie chciała dopuścić się dewastacji wiaty przystankowej, widząc ten napis po prostu zrezygnuje – podkreśla radny Damian Żurawski.

Jak Wam się podoba ten pomysł? Zachęcamy do dyskusji!

Wiaty przystankowy w Sosnowcu – fot. arch. prywatne
Wiaty przystankowy w Sosnowcu – fot. arch. prywatne

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

 1. Gdyby nie Żurawski i inni z jego otoczenia to nikt nie miałby żadnego pomysłu. Już widać walkę o następną kadencję i nic więcej.

 2. Moim zdaniem taka nalepka jeszcze bardziej będzie prowokować wandali. Takie szyby najczęściej wybijają osoby pod wpływem alkoholu albo dopalaczy. Taka nalepka wywoła u nich refleksję: „Co? Że ja nie rozbiję tej szyby? To patrz…”

 3. Nie. Wiata to nie sklep aby wystawiać ceny na towar. Aby przeciwdziałać wandalizmowi należy go zwalczać a nie karmić wiadomościami co ile kosztuje i oblepiać wszytko hasłami – metkami. Bezstresowo wychowane, patologiczne pokolenie, zamiast zrozumieć, zrobi sobie zawody kto rozwali za więcej.
  Tak nawiasem, ciekawe do czego właściwie w tym mieście służy monitoring i jego obsługa?
  Służby odpowiedzialne za pilnowanie i ściganie takich gnid niszczących wszystko, też powinny zacząć używać swych pojazdów nie tylko do spania w godzinach nocnych. Nie za to chyba pobierają wynagrodzenie?
  Tylko srogie, dotkliwe i wyegzekwowane kary mogą zwalczyć wandalizm.
  Ten reklamowy, gdzie wiaty służą za tablicę ogłoszeniową, także.

 4. jakie sluzby…jakie pilnowanie? gdzie sa takie sluzby./?kto wypisze mandat firmie pozyczkowej za oblepianie wiat,slupow,ogrodzen?nie ma takich procedur?

  • No właśnie nie ma takich procedur. Według prawa ukarać można tego kto te ulotki przykleił na wiacie przystankowej, a nie firmę której ulotki dotyczą. PiS myśli jak rozdawać pieniądze by wygrać wybory, zamiast poprawiać obowiązujące prawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here