Prezydent Sosnowca twierdzi, że miasto może zapłacić za prąd nawet 7 mln złotych więcej niż rok wcześniej. – My już nie czekamy na wyższe rachunki. My je dostajemy i musimy płacić, a to odbija się na mieście – mówi Arkadiusz Chęciński.

1 kwietnia przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu odbył się briefing prasowy podczas którego prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poruszył problem wzrostu cen energii.

– Kwestia zapewnienia Polakom dostaw energii elektrycznej na akceptowalnym poziomie cenowym, została potraktowana w Ministerstwie Energii priorytetowo – czytamy w dwóch różnych pismach Ministerstwa Energii. Dziękuję za jasną i klarowną obietnicę złożoną. Chciałbym jednak zapytać pana ministra kiedy doczekamy się realizacji tych obietnic? Mamy początek kwietnia, a nadal nie widać obniżek na naszych rachunkach – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Sosnowca.

Ministerstwo Energii wciąż bowiem nie wydało rozporządzenia do ustawy o cenach prądu, choć weszła ona w życie już w styczniu. Bez tego rozporządzenia ustawa tak naprawdę nie obowiązuje i samorządy nie wiedzą, co mają robić.

– Otrzymaliśmy zapewnienia, że wzrostu cen energii elektrycznej nie będzie, a obowiązywać będą ceny aktualne na połowę 2018 roku. Zapowiedzi pozostały zapowiedziami – stwierdza prezydent Chęciński.

Prezydent Sosnowca porównał rachunki za prąd, które miasto otrzymało w okresie od 1 stycznia do 15 lutego 2018 roku z analogicznym okresem bieżącego roku. Jak podkreśla, różnica jest ogromna, a rachunki poszły mocno w górę. Mimo, że zainwestowano 15 mln zł na wymianę lamp oświetlenia ulicznego i redukcji zużycia energii.

– Chociaż zużycie prądu dzięki wymianie oświetlenia na LED-owe spadło o 24 proc., to i tak rachunki wzrosły z 564 tysięcy złotych na 658 tysięcy złotych. W tym samym czasie w Sosnowieckich Wodociąg koszt energii wzrósł z 339 tysięcy aż na 510 tysięcy złotych, a w MZUK-u wzrost sięgnął ok. 50 proc. – wylicza Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Sosnowca podkreśla, że bez rozporządzenia do ustawy o cenach prądu w tym roku miasto zapłaci za prąd o 7 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym. – Gdybyśmy mieli ceny obiecane przez ministerstwo, mieszkańcy byliby bogatsi o 7 milionów złotych. To oznaczałoby kolejne inwestycje i remonty! – zaznacza.

Chciałem zatem zapytać pana ministra, kiedy pojawi się rozporządzenie w tej sprawie, a jednocześnie kiedy nastąpi wywiązanie się ze złożonych przez Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów oraz jego współpracowników, danych nam obietnic – dodaje prezydent.

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. Sosnowiec nie darmo ma wyższe rachunki za prąd: ma ultranowoczesne oświetlenie ulic – światła gasną przed świtem, za to zapalają się dopiero po zmroku!
  Politycy nie dorośli, by pojąć innowacyjne rozwiązania firmy TAURON!

 2. Prosze podziękować kolegą konfidentom partii którzy zasiadają w brukselii i głosują wbrew interesom państwa bo tak bardzo go nienawidzą 😉

 3. Jak zwykle pierwszy przed szereg żeby tylko przypominać się Schetyna i partyjnym górom, nieważne, że szkodzi tym miastu. To kolejny raz uszczypliwości Prezydenta Sosnowca z PO kierowane w stronę Rządu. Szkoda, że nie powiedział całej prawdy, czyli że podwyżki podpisała jego partyjna koleżanka Kopacz, a polskiemu Rządowi jeszcze nie udało się ich załagodzić!

 4. Jest! Jest KRACIATA MARYNARA!
  Dawno w niej pan prezydent nie zadawał szyku i była obawa, że się pozbył.
  Ale nie. Jest!
  I dobrze. Do kratek zawsze warto się przyzwyczaić.

 5. Facet znów zrobił z siebie idiotę i ośmieszył Sosnowiec.
  Mam nadzieję, że to wystąpienie to był jakiś żart Prima Aprilisowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here