W poniedziałek, 20 stycznia, w Sosnowieckim Klubie Seniora wspólnie z uczestnikami projektu „Aktywne Centrum- Szansa dla Nas” obchodzony był Dzień Babci i Dziaka. W ramach uroczystości pokazano, jak współpracują seniorzy z dziećmi.

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka obyła się w Klubie Seniora, prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, gdzie we współpracy z Urzędem Miejskim zrealizowany został projekt „Aktywne Centrum- Szansa dla Nas”, w ramach którego odbywa się akcja „Sosnowiec łączy pokolenia”.

Celem akcji jest integracja międzypokoleniowa i wspólna aktywność kulturalna dzieci, młodzieży oraz seniorów. Osoby te mogą ze sobą współpracować oraz wymieniać się doświadczeniem.

– Aktualnie odbywają się tutaj warsztaty, gdzie dzieci wraz z seniorami wykonują prace plastyczne. Myślę, że dla jednej i drugiej grupy są to wartościowe zajęcia, z uwagi na to, że dzieci uczą się szacunku do osób starszych, a osoby starsze, zwłaszcza te które nie mają wnuków, są zadowolone, że mogą się z dziećmi pobawić i przekazać różne historie ze swojego życia. Jest to wartościowa wymiana doświadczeń – podkreśla Monika Holewa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Na co dzień, sosnowieccy seniorzy mogą korzystać tu z wielu zajęć. – W Klubie Seniora odbywają się różne zajęcia. Seniorzy uczą się tu języków obcych, mają różne warsztaty: plastyczne, kulinarne, a także grają w gry planszowe. Ponadto, organizowane są różne wydarzenia, takie jak dzień zdrowia, gdzie zaprosiliśmy specjalistów – były pomiary cukru, słuchu. Podejmujemy różnorakie zadania na rzecz seniorów, wykorzystujemy wszelki możliwy wachlarz usług dostępnych na rynku – zaznacza Monika Holewa.

Zajęcia przeznaczone są dla mieszkańców powyżej 65 roku życia. – Mamy stałą grupę, która przychodzi i aktywnie uczestniczy w każdych zajęciach i warsztatach, które się tutaj odbywają w ramach projektu– mówi Beata Barczyk, koordynator projektu. – Dzięki nim, seniorzy aktywizują się społecznie, zarówno wśród rówieśników, ale tez i młodzieży i dzieci. Zajęcia międzypokoleniowe dają im możliwość poznania siebie, czerpania z wzajemnych relacji bardzo pozytywnych przeżyć – dodaje.

Międzypokoleniowe zajęcia sprzyjają łamaniu barier orz poprawie relacji mieszkańców miasta w różnym wieku. – Korzystam także z innych zajęć. Uczę się, a zarazem mogę swoją wiedzę przekazać dzieciom. Lubie tu przychodzić. Nie dane było mi jeszcze zostać babcią, a tutaj mogę spotykać się z dziećmi. Dodatkowo uczę się, a zarazem mogę swoją wiedzę przekazać młodszym. Wzajemne relacje i uczenie się od siebie jest bardzo pozytywne – mówi pani Teresa, seniorka z Sosnowca.

Podobnego zdania jest także młodsze pokolenie. – Okazało się, że mimo dużej różnicy wieku mamy wiele wspólnych zainteresowań i możemy spędzać czas razem – powiedziała jedna z uczestniczek projektu. – Uczymy się wzajemnie wiele od siebie. To korzyść dla obu stron – podkreśliła.

Jakie korzyści płyną z międzypokoleniowej współpracy? Jest ich naprawdę wiele, m.in. integracja międzypokoleniowa, przełamanie barier we współpracy z osobami starszymi, czerpanie z doświadczenia i wiedzy starszych osób, przeciwdziałanie bierności seniorów, zwiększenie aktywności osób starszych, organizowanie czasu wolnego, kształtowanie odpowiednich postaw obywatelskich niezależnie od wieku, integracja środowiska oraz zwiększenie szacunku między pokoleniami.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here