Sosnowiec będzie wspierać Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w działaniach promocyjnych. – Chcemy, aby do sosnowiczan i Zagłębiaków docierała bezpośrednio informacja, jakie korzyści daje nam metropolia – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

Metropolia, funkcjonująca już od ponad dwóch lat, podjęła mnóstwo działań, w szczególności tych związanych z komunikacją publiczną: zastąpienie KZK GOP przez ZTM, przygotowywanie nowej siatki połączeń, wsparcie finansowe Kolei Śląskich czy zabiegi o kolej metropolitalną. To tylko niektóre z działań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W tych wszystkich działaniach niezwykle ważne jest wsparcie mieszkańców metropolii. – Myślę, że gdyby zapytać większość z mieszkańców, za co odpowiada sejmik wojewódzki, a za co wojewoda, to moglibyśmy się zdziwić powszechnym brakiem wiedzy w tym zakresie i nie można ich za to winić. Dlatego w przypadku metropolii chcielibyśmy podkreślać jej działania na rzecz transportu zbiorowego i gospodarki przestrzennej – mówi prezydent Arkadiusz Chęciński.

Arkadiusz Chęciński przewodniczącym zgromadzenia metropolii – fot. Metropolia GZM
Arkadiusz Chęciński przewodniczącym zgromadzenia metropolii – fot. Metropolia GZM

Arkadiusz Chęciński, który od kilku miesięcy pełni funkcję przewodniczącego zgromadzenia GZM, chce dać symboliczne wsparcie dla promocji metropolii. Logo związku pojawi się m.in. na papierze urzędowym, ściankach oraz pozostałych materiałach promocyjnych. – Liczymy, że inne miasta zrobią podobnie i nie będziemy tylko oczekiwać od samej metropolii, żeby promowała nasze miasta. Naszym obowiązkiem, jako miast członkowskich, jest promocja metropolii wśród mieszkańców – podkreśla.

Prezydent Sosnowca zachęca też innych samorządowców, aby wykonali materiały promujące metropolię i używały je podczas miejskich imprez.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Organizacja – mocą ustawy przygotowanej dla regionu – skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zajmuje się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Skomentuj przez Facebook

44 KOMENTARZE

 1. Jaworzno nie zdecydowało się na ten kołchoz i ma się dużo lepiej niż Sosnowiec i większość miast należących do GZM! Jak pan to wytłumaczysz sosnowiczanom panie Chęciński?

 2. Oj metropolia dała nam … droższe bilety.
  W Jaworznie potrafili to zrobić zdecydowanie lepiej.
  Metropolia dała nam pociągi…a nie tego nie dała, szczególnie dla dzielnic południowych.
  Wydmuszka i stołki dla swoich jednym słowem

 3. Przewodniczący GZM promuje i reklamuje twór którego jest przewodniczącym, a ile wynosi pensja przewodniczącego GZM?

   • @Edek
    Na profilu fb określa się jako POLITYK, nie samorządowiec służący mieszkańcom, nie prezydent miasta na którego liczą wyborcy, ale jako POLITYK, a jeśli ktoś choć trochę interesuje się polityką, to wie, że jest POLITYKIEM szkodzącej Polsce i Polakom totalnej opozycji.

 4. Chęciński to niech zrobi coś istotnego dla mieszkańców a nie sieje propagandę na imprezach miejskich. Póki co to za jego rządy będą płacić przyszłe pokolenia i bałagan trzeba będzie sprzątać przez lata.

 5. Z Metropolią jest jak z dzisiejszą Unią Europejską. Najbardziej zadowoleni z jej istnienia są w znacznej większości jej „funkcjonariusze”, którzy czerpią z tego wymierne prywatne profity.

  • I wmawiają naiwnym, że bez unii czeka nas głód, bieda i faszyzm, mimo, że w Norwegii, czy Szwajcarii demokracja i dobrobyt kwitną.

   • Zapomniałeś tylko dodać, że Szwecji już nie ma…
    UE ma jedną najważniejsza zaletę, od zakończenia 2WŚ nie mieliśmy konfliktu na skalę europejską. Tak długiego okresu pokoju nie było w dotychczasowej historii, ale miłośnikom państw narodowych tego nie wytłumaczysz. To właśnie nacjonaliści wywołali dwie wojny światowe. Niestety znowu brunatne szambo znowu wylało się na ulicę.

    • Nacja to w mniejszej skali też rodzina. Miłość do własnej rodziny, własnych dzieci, rodziców nazywasz brunatnym szambem? Widocznie masz złe wzorce jeśli chodzi o twoją rdzinę i kojarzy ci się ze śmierdzæcym szambem, współczuję.

     • Kolejny thebil pseudopatriota z obelgami zamiast argumentów.
      Brunatnym szambem nazywam takich jak Ty, którzy pod przykrywką miłości do ojczyzny nawołują do przemocy nienawiści i zabijania. Polują na ludzi na ulicach, rzucają w nich butelkami i rasami, biją ich… To jest obraz polskiego nacjonalizmu, katofaszyzmu (nie mylić z patriotyzmem).

  • Nie jestem funkcjonariuszem ale jestem zadowolony z UE. Wystarczy umiejętność samodzielnego myślenia (porównanie UE z Metropolią świadczy o zdecydowanym braku tej bardzo użytecznej umiejętności).

   • Chyba Ty. Zobacz czym się różni konurbacja od metropolii. I odpowiedz sobie którą nazwą można określić to co tworzą miasta naszego regionu.

    • Ustawa Metropolitalna, jedyna, która daje możliwość utworzenia takiego związku. Mówi Ci to coś? Dobrze, to teraz przestań pisać głupoty, bo mylisz w ogóle podstawowe pojęcia.
     PS. Jeśli sugerujesz sie samą definicją grecką, a nie realiami (za co już ogromne „gratulacje”), to owszem, Katowice są miastem dominującym, definicyjną „matką”. Masz wątpliwości? To nie mamy o czym rozmawiać.

     • Katowice są czym? Matką? Czyją 😀
      Katowice to takie samo miasto jak Sosnowiec czy Gliwice. Gdyby przenieść Urzędy Wojewódzkie do Sosnowca lub Gliwic w niczym nie ustępowałyby Katowicom.
      Katowice są stolicą województwa, bo ktoś być musiał, jednak od tego czasu nie udało się Katowicom osiągnąć dominującej funkcji jaką ma Kraków, Poznań czy Wrocław dla okolicznych miejscowości. Tam są aglomeracje – jedno duże miasto, mniejsze w okolicy. U nas aglomeracji nie ma, chyba, że policentryczna. Kraków ściąga ludzi z okolicznych miejscowości, a Katowice? Ludzie się stamtąd wyprowadzają do Wojkowic, Mierzęcic, Świerklańca, bo tam mają spokój od miejskiego zgiełku, a do pracy do Katowic sobie dojadą.

     • Anonimie, mówimy o Metropolii, a nie aglomeracji. Tym razem Ty mylisz pojęcia 🙂
      Są matką, wiesz dlaczego? Katowice bez Sosnowca, Tychów, Dąbrowy – istnieją, i mają się doskonale. Wyżej wymienione miasta z racji tego, że są tylko sypialniami – w zasadzie znikają w momencie. Podesłałbym Ci kilka sztywnych danych odnośnie rozwoju turystyki biznesowej, rozwoju sektora usług, PKB, zarobków Polskich miast (wszędzie same Katowice zajmują od 4 do 6 miejsca w Polsce), i porównał z ze WSZYSTKIMI INNYMI miastami metropolii razem wziętymi, ale… Bez sensu. Widać, że i tak wiesz swoje.
      PS. Mieszkam w Czeladzi, nie mam żadnego kultu Katowic, po prostu opieram się na danych, a nie na tym, co chcę, żeby było prawdą.

     • amberz jeżeli opierasz się na danych to sprawdź ile osób wyprowadza się z Katowic. Ja wiem, że z Sosnowca czy Gliwic też uciekają ludzie, ale dlaczego wieją z Katowic? To przecież stolica.
      Ja wiem co to jest metropolia i co to jest aglomeracja. Problem w tym, że Katowice „pod przykrywką” nazwy Metropolia chcą przedstawiać siebie jako dominujące miasto, a tutaj nadal jest konurbacja i nic się nie zmienia. Jak się początkowo miała nazywać Metropolia, czy nie czasami Metropolia Katowice?
      Problemem Katowic jest fakt, że nie mogą się rozrastać. Nie mogą wchłaniać w swoje granice okolicznych wsi tak jak to się dzieje w innych dużych miastach wojewódzkich. Tutaj Chorzów czy Siemianowice Śląskie nigdy nie pozwolą sobie, aby być dzielnicą Katowic.
      Przed Katowicami stoi jeszcze problem likwidacji tamtejszych kopalń, kolejni ludzie stamtąd odejdą, tak jak się to działo w Sosnowcu czy Bytomiu.

     • Wyprowadza się sporo, saldo jest ujemne, i w ogóle mnie to nie dziwi ani nie przeczy temu co pisałem. Powodów jest kilka:
      1. Ceny mieszkań. Dwukrotnie wyższe potrafią być na Kostuchnie niż w Będzinie, podczas gdy z tej pierwszej dojazd zajmie znacznie dłużej.
      2. Zdegradowane dzielnice poprzemysłowe (Szopienice, Zawodzie, Bogucice, Załęże), brak w nich jakikolwiek inwestycji mieszkaniowych, pomysłu na rewitalizację – one wszystkie cały czas skrajnie będą zaniżać to saldo
      3. Zupełnie nieatrakcyjny zzewnątrz cały region.
      I zgadzam się z całą Twoją wiadomością – poza tym, że Metropolia od początku jej faktycznego istnienia (2 lata) przedstawia się jako instytucja rozproszona, nie ma żadnych znamion budowania wielkości jednego miasta kosztem innych. Nie wiem skąd ten wniosek, ja tego nie odczułem w ogóle (a nawet wyczuwam separację na linii Metropolia – UM Katowic), ale nie wykluczam, że może o jakichś sytuacjach po prostu nie wiem.

 6. Zgadzam się, że Metropolia powstała tylko po to, aby kilka osób miało ciepłe posadki. Co oni zrobili dobrego od momentu powstania? Nic.

 7. Pan Prezydent Chęciński promował Zagłębie wprowadzając paszporty. Czyżby dlatego aby obsadzić geniuszami firmy podległe pod samorządy lokalne?. Masz wątpliwości sprawdź w internecie. Obecnie resztę geniuszy może chcieć wprowadzić do firm Metropolię?.

 8. A o rowerach elektrycznych dla samorządowców Państwo nie pamiętacie. Przecież to pomysł wymagający intelektu kosmity bo normalny człowiek tego nie pojmie.

 9. A tymczasem ”drodzy pisowcy” Wasza poczytna gazeta ogłosiła , że Człowiekiem Roku 2019 został…nie zgadniecie ! Jarosław Kaczyński !
  Więc z tej okazji proszę mi podpowiedzieć co Kaczyński i pis zrobił dla Sosnowca i całego Zagłębia ?

  • Obniżył wiek emerytalny sosnowiczanom i sosnowiczankom, dofinansował rodziny z dziećmi, a to było 70 milionów rocznie dla sosnowieck7ch rodzin, gdy 500 zł było na drugie i kolejne dziecko, teraz gdyjest na każde dziecko to w skali Sosnowca około 100 milionów rocznie dla sosnowieckich rodzin, likwidacja podatku dochodowedo dla młodych sosnowiczan, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu i obniżka stawki pit, itd itp.

   • Obniżył wiek emerytalny przez co system się nie spina i ludzie dostają emerytury z których nie da się wyżyć.
    Dofinansował rodziny z dziećmi kwotą 500zł na którą to kwotę muszą się składać wszyscy pracujący Polacy czy im się to podoba czy nie. Kaczyński wam dał? A skąd miał? Z waszych podatków.
    Zlikwidował podatek dochodowy dla młodych co od razu budzi obawy o nierówne traktowanie podatników, bo dlaczego obniżyć akurat młodym? Może należałoby obniżyć starym? A może kobietom? A może tylko tym z województwa lubelskiego? Bo czemu nie, skoro można młodym tak bez powodu to można też innym.

    • Ciekawe jak wygląda matoł który oburza się tym, że dostał prawo wyboru wieku przejścia na emeryturę? Możesz w wieku 65 lat zakończyć aktywność zawodową i otrzymać świadczenie emerytalne, lub jeśli kochasz swoją pracę lub wyliczona emerytura twoim zdaniem jest jeszcze za niska, pracować do 67, 70 albo 80 roku życia, twój wybór matole. Tego czym jest demografia nie pojmiesz mimo, że to nie jest trudne, więc matołowi nawet nie tłumaczę!

 10. Sąsiad, z uprzejmości, otwiera mi czasami ta stronę, więc czytuje od czasu do czasu.
  Postanowiłem dziś coś dodać o siebie.
  Patrząc z boku na ten portal, odbieram go jako taką mniejszą nudnawą Gazetę Wyborczą która za swój główny cel istnienia ma zamieszczanie zdjęć prezydenta Sosnowca i wychwalanie jego zasług.
  Ciekawe czy miasto jakoś dopłaca do waszej twórczości medialnej… czy wy tak tylko z nudów…?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here