Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu przygotowuje się do realizacji kolejnego muralu. Z tej okazji placówka przygotowała niecodzienną akcję „Sosna za plastik”.

W sercu miasta, przy Kościelnej 4 w Sosnowcu, powstaje nowy mural „Sosnowy początek”, którego autorką jest Małgorzata Rozenau. Nowy mural wypełni w całości doskonale eksponowaną ścianę kamienicy stojącej u zbiegu ulic Kościelnej i Sienkiewicza.

Ma on nawiązywać do samej nazwy miasta, a sosnowy las ma uświadamiać mieszkańcom wartości ekologiczne i przyrodnicze, a także przypominać, na jakim terenie powstał zwarty ośrodek miejski.

– Chciałam, żeby dobrze się kojarzył z powrotem do korzeni, do natury i przypominał o niezmiennym powiązaniu człowieka z przyrodą – mówi Małgorzata Rozenau, autorka projektu. – Mural może być też zachętą do sadzenia sosen, zwłaszcza w Sosnowcu, który zawdzięcza im swoja nazwę i doceniania wartości, jakie możemy czerpać z kontaktu z drzewami, lasem, na wielu poziomach – dodaje.

Z tej okazji, Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu organizuje 17 czerwca na placu przed Domem Katolickim (ul. Kościelna 4) zbiórkę plastikowych butelek „Sosna za plastik”. Każdy kto przyniesie pięć butelek otrzyma sosnową sadzonkę, którą będzie można posadzić w swojej okolicy: przed blokiem, w ogrodzie czy w lesie.

Zamanifestuj przywiązanie do natury i swojego miasta. Akcja odbędzie się 17 czerwca w godz. 13-17. Współorganizatorami akcji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Sosnowcu oraz MZZL.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

  1. Będzie to widać zza tych chamskich bilbordów? Może przy okazji na tych klepiskach po wyburzonych kamienicach można by nasadzić sosen?

  2. Miasto powinno sadzić wszędzie sosny. Poza tą zwyczajną, której pełno w lasach, jest jeszcze tyle fajnych odmian, limby, kosodrzew, sosna czarna, wejmutka itp., drzewa nie zaśmiecają jesienią chodników i ulic, w upalne dni ładnie pachną i idealnie pasują do nazwy miasta.

  3. Miasto samo sadzi Lipy srebrzyste albo graby (Modrzejewska) a innych zachęca do sosen? Ktoś zauważył że w donicach nie ma już bukszpanów ale wszędzie posadzili kosodrzewinę (Małachowskiego) ? To akurat dobra droga z tym że wymusiły to chyba ciągłe kradzieże bukszpanów a nie jakaś linia/projekt estetyczna zieleni miejskiej

  4. Należy pamiętać, że drzewka można posadzić za zgodą właściciela terenu.

    Należy również uwzględnić, czy nasadzeń nie robimy nad przebiegiem sieci podziemnych – rurociągi wodne, gazowe, kanalizacja, teleinformatyka energia itp….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here